Krom mineral desteğinin serum irisin, leptin ve ghrelin hormon düzeylerine etkisinin egzersiz eğitimlerine uyarlanması
Adaptation of the effect of chromium mineral supplement on serum irisin, leptin and ghrelin hormone levels to exerci̇se trainings
  1. Tez No: 757279
  2. Yazar: MUSTAFA SENCER ULAMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT SARİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizyoloji, Spor, Education and Training, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma; Krom Mineral Desteğinin Serum İrisin, Leptin ve Ghrelin Hormon Düzeylerine Etkisinin Egzersiz Eğitimlerine Uyarlanmasını amaçlanmıştır. Bu amaçla; sekiz haftalık Wistar Albino cinsi, toplam 28 adet erkek sıçan çalışmaya dâhil edilerek rastgele dört gruba ayrılmıştır. Günlük diyet ile beslenmeye devam eden ve herhangi bir takviye yapılmadan sekiz hafta boyunca bekleyen kontrol grubu (n=7); sekiz hafta boyunca beş gün koşu bandında 15 m/dk/hız ile treadmill egzersizi yaptırılan egzersiz grubu (n=7); günlük diyet beslenmeye ek olarak sekiz hafta boyunca günde tek doz gavaj yöntemiyle (8 µg/ kg/gün) krom pikolinat verilen takviye grubu (n=7); diyet beslenmeye ek olarak sekiz hafta boyunca gavaj yolu ile tek doz (8 µg / kg/ gün) krom pikolinat verilen ve sekiz hafta süresince 20 dk/gün treadmill egzersizi yaptırılan takviye+egzersiz grubu (n=7) olarak ayrılmıştır. İki hafta boyunca uyum egzersizleri ile birlikte toplam 10 hafta süren çalışmaların sonunda sıçanların dekapitasyonları ile kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örneklerinde, İrisin, leptin ve ghrelin analizi elisa yöntemi ile kit prosedürüne göre hazırlanarak çalışılmıştır. Elde ettiğimiz verilere göre normallik homojenlik testi uygulanmış olup verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work; It is aimed to adapt the Effect of Chromium Mineral Supplement on Serum Irisin, Leptin and Ghrelin Hormone Levels to Exercise Trainings. For this purpose; A total of 28 male rats of eight weeks old Wistar Albino were included in the study and randomly divided into four groups. The control group (n=7) who continued to be fed with a daily diet and waited for eight weeks without any supplementation; The exercise group in which the treadmill exercise was performed at a speed of 15 m/min on the treadmill for five days for eight weeks (n=7); supplementation group (n=7) given chromium picolinate by gavage method (8 µg / kg/day) once a day for eight weeks in addition to daily dietary nutrition; In addition to dietary nutrition, a single dose (8 µg/kg/day) chromium picolinate was given by gavage for eight weeks and supplemented + exercise group (n=7) in which 20 min/day treadmill exercise was performed for eight weeks. At the end of the studies, which lasted for a total of 10 weeks with two weeks of adaptation exercises, blood samples were taken with the decapitations of the rats. Irisin, leptin and ghrelin analyzes in blood samples were studied by preparing them according to the kit procedure with the elisa method. According to the data we obtained, the normality homogeneity test was applied and it was determined that the data were normally distributed.