Omega-3 yağ asidi desteği ile birlikte uzun dönem egzersiz eğitiminin serum irisin ve bazı kan paramatreleri üzerine etkisi
The effect of long-term exercise training with omega-3 fatty acid supplement on serum iris and some blood parameters
- Tez No: 757281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT SARİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Spor, Nutrition and Dietetics, Physiology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada; omega-3 yağ asidinin ve egzersizin ayrı ayrı ve kombine uygulandığında irisin hormonu, total kolesterol, HDL, LDL ve trigliserid düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada 8 haftalık, ağırlıkları birbirine yakın 28 adet erkek wistar albino cinsi ratlar kontrol grubu, egzersiz grubu, omega grubu ve egzersiz + omega-3 grubu olmak üzere rastgele dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir egzersiz ve takviye uygulanmazken, egzersiz grubu ve egzersiz+omega-3 grubuna adaptasyon egzersizleri ile birlikte toplam 10 hafta boyunca, haftada 5 gün, günde 20 dk aerobik egzersiz uygulanmıştır. Omega grubunda ise 8 hafta boyunca, haftada 5 gün, günlük 400 mg/kg olacak şekilde omega-3 yağ asidi takviyesi uygulanmıştır. Adaptasyon süreleri ile birlikte toplam 10 hafta süren deney sonunda, ratlardan anestezi altında enjektör yardımı ile intrakardiyak yöntem kullanılarak kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örneklerindeki irisin düzeyleri ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. Kan örneklerindeki total kolesterol, HDL, LDL ve trigliserid düzeylerini ölçmek için otoanalizörde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of omega-3 fatty acids and exercise on irisin hormone, total cholesterol, HDL, LDL, and triglyceride levels were investigated when applied separately and in combination. In the study, 28 male Wistar albino rats with similar weights, 8 weeks old, were randomly divided into four groups such as control group, exercise group, omega group, and exercise + omega-3 group. While no exercise and supplement was applied to the control group, adaptation exercises were applied to the exercise group and exercise+omega-3 group for two weeks, and aerobic exercise was applied for 20 minutes a day, 5 days a week for a total of 10 weeks. In the omega group, omega-3 fatty acid supplementation was applied at 400 mg/kg daily, 5 days a week, for 8 weeks. At the end of the experiment, which lasted for a total of 10 weeks, including the adaptation periods, blood samples were taken from the rats under anesthesia using the intracardiac method with the help of an injector. The irisin levels in the blood samples were determined by the ELISA method. It was studied in an autoanalyzer to measure total cholesterol, HDL, LDL, and triglyceride levels in blood samples.