Kadınlarda öz güven ve cinsel sıkıntı arasındaki ilişkide anksiyetenin aracı rolü
The mediating role of anxiety in the relationship between self-confidence and sexual distress in women
  1. Tez No: 757332
  2. Yazar: MİHRİBAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, kadınlarda öz güven ve cinsel sıkıntı (stres) arasındaki ilişkide anksiyetenin aracı rolü olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaca ek olarak, bu çalışmada çeşitli demografik özelliklere göre, kadınlarda öz güven, cinsel sıkıntı (stres) ve anksiyetenin farklılık gösterip göstermediğini saptamaktadır. Araştırmaya Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan aktif cinsel hayatı olan 421 kadın katılmıştır. Yapılan bu araştırmada, katılımcılara kadın öz güven ölçeği, kadın cinsel sıkıntı ölçeği ve beck anksiyete ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Kadınlarda öz güven ile cinsel sıkıntı arasındaki ilişkide anksiyetenin aracı (mediatör) rolünü incelemek için regresyon analizleri uygulanmıştır. Demografik değişkenlere göre kadınlarda öz güven, cinsel sıkıntı ve anksiyete puanlarını karşılaştırmak için bağımsız gruplar t-testi ve ANOVA analizi kullanılmıştır. ANOVA sonrası hangi gruplar arası fark olduğunu tespit etmek için Scheffe ve Tamhane's T2 post hoc testleri kullanılmıştır. Çalışma bulguları kadınlarda anksiyetenin, öz güven ve cinsel sıkıntı üzerindeki anlamlı bir kısmi aracı rolü olduğu belirlenmiştir. Demografik değişkenlerden yaş, eğitim durumu, çocuk sahibi olma, çalışma durumu ve ilk cinsel bilgi kaynağına göre yapılan incelemede cinsel sıkıntı, anksiyete ve özgüven puanlarında anlamlı farklılığın olmadığı belirlenmiştir. İlişki durumuna göre yapılan incelemede anksiyete ve öz güven düzeylerinde anlamlı farklılık belirlenmezken, cinsel sıkıntı düzeyinin farklılaştığı tespit edilmiştir. Cinsel ilişki sıklığına göre yapılan incelemede anksiyete düzeyi farklılık göstermezken, öz güven ve cinsel sıkıntı düzeyinin farklılaştığı tespit edilmiştir. Cinsel bilgi düzeyine göre yapılan incelemede cinsel sıkıntı, anksiyete ve öz güven puanlarında anlamlı farklılığın olduğu belirlenmiştir. Cinsel hayatı değerlendirme durumuna göre yapılan incelemede cinsel sıkıntı, anksiyete ve özgüven puanlarında anlamlı farklılığın olduğu belirlenmiştir. Cinsel sorunu olma durumuna göre yapılan incelemede cinsel sıkıntı, anksiyete ve öz güven puanlarında anlamlı farklılığın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine whether anxiety has a mediating role in the relationship between self-confidence and sexual distress (stress) in women. In addition to this purpose, this study determines whether self-confidence, sexual distress (stress), and anxiety differ in women according to various demographic characteristics. In this study, female self-confidence scale, female sexual distress scale and beck anxiety scale were applied to the participants. 421 women with active sexual life living within the borders of the Republic of Turkey participated in the study. In the analysis of the data, firstly, the minimum and maximum values and frequency distributions of each variable were examined in order to examine the accuracy of the data. Afterwards, normality tests were examined, it was observed that the data were normally distributed and it was decided to use parametric tests. Number, percentage, mean and standard deviation, kurtosis, skewness and Cronbach's alpha values were used in the analysis of descriptive data. Regression analyzes were applied to examine the mediator role of anxiety in the relationship between self-confidence and sexual distress in women. Regression analyzes were performed using the Hayes macro (version 3.5.2) in SPSS. It is aimed to write the discussion with the findings obtained. Independent groups t-test and ANOVA analysis were used to compare women's self-confidence, sexual distress and anxiety scores according to demographic variables. Scheffe and Tamhane's T2 post hoc tests were used to determine which groups differed after ANOVA. The findings of the study determined that anxiety has a significant partial mediator role on self-confidence and sexual distress in women. It was determined that there was no significant difference in sexual distress, anxiety and self-confidence scores in the examination made according to demographic variables such as age, educational status, having a child, employment status and the first sexual information source. In the analysis made according to relationship status, no significant difference was found in anxiety and self-confidence levels, but it was determined that the level of sexual distress differed. In the examination made according to the frequency of sexual intercourse, while the level of anxiety did not differ, it was found that the level of self-confidence and sexual distress differed. In the examination made according to the level of sexual knowledge, it was determined that there was a significant difference in sexual distress, anxiety and self-confidence scores. It was determined that there was a significant difference in sexual distress, anxiety and self-confidence scores in the examination made according to the evaluation of sexual life. It was determined that there was a significant difference in sexual distress, anxiety and self-confidence scores in the examination made according to the status of having sexual problems.