The success factors of initial coin offeringsfrom the perspective of retail investors andsophisticated players experts
İlk dijital para arzlarını ve başarıyı belirleyen faktörler
  1. Tez No: 757335
  2. Yazar: MOHAMED ABDULLAHİ NOR ABUKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ALTINIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllarda, kripto para jetonlarına dayalı yenilikçi bir ICO kitle fonlaması biçimi, yatırımcıların dikkatini çekti. ICO endüstrisi son yıllarda hızla gelişti ve girişim veya başlangıç aşamasındaki şirketler için geleneksel fon yaratma mekanizmalarına önemli bir alternatif olarak ortaya çıktı. Bireysel yatırımcıların ve sofistike oyuncuların (uzmanların) bakış açılarından ve ICO'ların başarı faktörleri hakkında çok az şey ortaya çıkıyor. Buna odaklanmak için bu tezin amacı, bireysel yatırımcıların ve sofistike oyuncuların (uzmanların) bakış açılarından ICO'ların başarı faktörlerini belirlemektir. Bu tezin hedeflerine ulaşmak için, bireysel ICO lar, bireysel yatırımcılar ve sofistike oyuncular (uzmanlar) için anketler kullanan nicel bir çalışma yapılmıştır. Bu tez, literatürü analiz ederek ve ampirik araştırmalar yaparak amacına ulaştı ve ICO'lar için bir başarı faktörleri listesi belirlendi. Tüm yatırımcıların yalnızca yatırımlarından başarılı bir şekilde finansal getiri elde etme beklentisiyle yönlendirildiği kanıtlanmıştır. Bu tezde, firmaların ICO'ları kullanarak fon yaratma hedeflerini gerçekleştirme yetenekleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olan özellikleri inceliyoruz. İlk önce mevcut literatürden bir dizi faktör belirledik ve daha sonra ilk madeni para tekliflerine katılan ve deneyimlerine farklı başarı seviyelerinde katkıda bulunan 100 katılımcıya dağıtılan anketler aracılığıyla yenilerini ortaya çıkarırken bu faktörlerin etkisini daha fazla doğrulamaya çalışıyoruz. Ayrıca, çalışmanın bulguları, ICO'ların başarısının aynı zamanda ürün, token değer yaratma modeli ve token kullanım durumu, topluluk, düzenleme, yol haritası, pazarlama, token dağıtımı, fonlama hedefi, kampanya süresi, akıllı sözleşme denetimi, kurucuların jetonları, emanet, konum faktörü, kurucu ekiplerin deneyimleri, teknik incelemedeki miktar bilgisi, çeşitli para birimlerinin kabul edilmesi, kripto para birimlerinin fiyatı, LinkedIn, Telegram, Twitter ve GitHub gibi sosyal ağlar ve ekiplerin bilgilerinin ifşası. Her iki taraf da ICO'nun başarısından yararlandığından, bulgular ICO'ların girişimcileri ve yatırımcıları için önemlidir.
Özet (Çeviri)
A novel form of ICO fundraising built on cryptocurrency tokens has captured the attention of investors in recent years. The ICO industry has developed rapidly in modern days, and it emerged as a major option to traditional fundraising mechanisms for firms in the venture or start-up period. From the retail investors' and sophisticated players (experts)' perspectives, little is revealed about the success factors of ICOs. To focus on this, the objective of this study is to discover the success factors of initial coin offering from retail investors' and sophisticated players (experts)' perspectives. To meet the targets of this thesis, a quantitative study was conducted, employing questionnaires for individual ICOs, retail investors, and sophisticated players (experts). This thesis accomplished its goal by analyzing the literature and conducting empirical research, and a list of initial coin offerings' success variables was already discovered. It was revealed that all stakeholders are solely driven by the prospect of productively earning a financial gain on their venture capital. In this thesis, we examine characteristics that have a significant effect on firms' ability to accomplish their fundraising targets using initial coin offerings. And then, we determined a set of variables from existing studies and then tried to find to further validate the consequence of these variables while existing unknown ones through questionnaires distributed to 100 respondents who have participated in initial coin offerings and contributed their experience with different levels of success. Furthermore, the conclusions of this thesis exposed that the success of initial coin offerings is also connected to the product, token use case, community, token value creation model, roadmap, funding goal, smart contract audit, regulation, founders' tokens vesting, campaign duration, escrow, marketing, location factor, token distribution founders teams' experiences, the amount information on the whitepaper, accepting several currencies, cryptocurrencies' price, social networks such LinkedIn, Telegram, Twitter and GitHub, and disclosure of teams' information. The findings are useful for initial coin offerings entrepreneurs and investors because the success of the initial coin offerings benefits both sides.