Repairing of reinforced concrete frames with reinforced concrete infills
Betonarme çerçevelerin betonarme dolgu duvarlarla onarımı
- Tez No: 75736
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZ BETONARME ÇERÇEVELERİN BETONARME DOLGU DUVARLARLA ONARIMI GÜRSES, Hakan Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Uğur Ersoy Ocak 1998, 89 sahife Depremde hasar gören binaların betonarme dolgulu duvarlarla onarımı ve güçlendirilmesi, oldukça ilgi çeken ve pratikte uygulanan bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, betonarme dolgu duvarlarla onarılan betonarme çerçevelerin, deprem yükleri etkisinde davranışlarını incelemektir. Bu amaçla iki katlı, tek açıklıklı bir betonarme çerçeve deprem etkilerini temsil eden tersinir yükler altında hasar oluşuncaya kadar yüklenmiş, onarılıp güçlendirildikten sonrakırılıncaya kadar test edilmiştir. Betonarme dolgunun tipi ve betonarme dolgu ile çerçevenin bağlantı şekli deneylerin önemli noktaları olmuştur. Deney sonucunda betonarme dolgunun dayanım, rijitlik, yanal ötelenme ve süneklik üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Dolgulu çerçeve modelinin dayanım ve rijitliği yönetmeliklerin ve araştırmacıların önerdiği ampirik formüllerle hesaplanmıştır. Analitik sonuçlarla deney sonuçları karşılaştırılmıştır. Anahtar kelimeler : Dolgulu çerçeve, betonarme, onarım, tersinen yükler, deprem. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REPAIRING OF REINFORCED CONCRETE FRAMES WITH REINFORCED CONCRETE INFILLS GÜRSES, Hakan M. Sc. in The Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Uğur Ersoy January 1998, 89 pages Repairing of framed structures damaged by an earthquake, using reinforced concrete infills, is commonly used in practice. The studies on this subject is increasing every day. The objective of this research was to investigate the behaviour of a repaired structure under lateral loads. A two-story, one-bay bare frame was tested under reversed cyclic loading. The frame was strengthened by placing a reinforced concrete infill and tested to infailure under a load history simulating the seismic action. Test results were evaluated to understand the effect of infill on strength, stiffness and lateral drift. Strength and stiffness were calculated by the empirical formulas proposed by the researchers and code recommendations. The results of the analytical predictions and experimental observations were compared. Key words : repairing, infilled frames, reinforced concrete, cyclic loading IV