Akıllı telefonların tasarımında öğretmen adaylarının güvenlik beklentilerinin incelenmesi
Investigation of pre-service teachers' safety expectations in smartphones in the context of safety by design
  1. Tez No: 757360
  2. Yazar: SÜLEYMAN BURAK TOZKOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FERHAN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının akıllı telefonların tasarımda güvenlik beklentilerinin ortaya çıkarılması, bu konuda bir ölçme aracı geliştirilmesi ve beklentilerin cinsiyet, kuşak, branş grubu, akıllı telefonu ana kullanım amacı, kullanılan akıllı telefonun işletim sistemi, kullanılan akıllı telefon sayısı, akıllı telefon değiştirme sıklığı ve akıllı telefon segment tercihi olmak üzere sekiz değişken açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Odak grup görüşmeleri, ölçek geliştirme süreci ve ölçek uygulaması araştırmanın aşamalarını oluşturmaktadır. Araştırmanın evreni 2020-2021 akademik yıllarında Türkiye'deki devlet üniversitelerindeki öğretmen adaylarıdır. Tüm veri toplama aşamalarının katılımcıları Eskişehir ilindeki iki üniversitede (Anadolu, Osmangazi) öğrenimlerine devam eden öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının tasarımda güvenlik beklentileri konusunda“bilgi güvenliği geliştirmeleri”teması ilk sırada gelmektedir. Geliştirme süreci tamamlanan Akıllı Telefonların Tasarımında Güvenlik Beklentileri Ölçeği (ATTGBÖ),“kullanıcıya özgü beklentiler”,“cihaza özgü beklentiler”,“entegrasyon beklentileri”,“sağlığa özgü beklentiler”ve“destek beklentileri”olmak üzere 5 faktör ve 21 maddeden oluşmaktadır. Ölçek uygulamasına göre öğretmen adaylarının akıllı telefonların tasarımında güvenlik beklentileri genel olarak yüksek seviyededir. Belirlenen yedi değişken açısından en az bir boyutta anlamlı bir farklılaşma görülmüştür.“Kullanılan akıllı telefon sayısı”açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ulaşılan sonuçlar alanyazındaki araştırmalarla birlikte tartışılmış, araştırmacı ve uygulayıcılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the safety expectations of pre-service teachers in the design of smartphones, to develop a measurement tool in this regard and to examine the expectations in terms of eight variables as follows: gender, generation, department group, main purpose of smartphone use, operating system, number of smartphones used, smartphone replacement frequency and smartphone segment preference. Focus group discussions, scale development process and scale application constitute the stages of the research. The universe of the research consists of pre-service teachers who continue their education at state universities in Turkey in the 2020-2021 academic year. Both qualitative and quantitative, the participants of all data collection phases of the research consist of pre-service teachers who continue their education at two universities (Anadolu, Osmangazi) in Eskişehir province. According to the results of the research, the theme of“information security improvements”comes first in terms of pre-service teachers' safety expectations in design. The final“Safety Expectations in the Design of Smartphones Scale (SEitDoSS)”consists of 21 items and five factors (user-specific expectations, device-specific expectations, integration expectations, health-specific expectations and support expectations). According to the scale application, pre-service teachers' safety expectations in the design of smartphones are generally high. There was a significant difference in at least one dimension in terms of seven variables and no significant difference according to“number of smartphones used”. The implications of the obtained results were discussed together with the studies in the literature, and suggestions were presented for researchers and practitioners.