Terapötik bir monoklonal antikorun karakterizasyonu
Characterization of a therapeutic monoclonal antibody
- Tez No: 757383
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ticari değeri yüksek monoklonal antikorların patent sürelerinin bitmesi piyasaya biyobenzer ürünlerin girmesini sağlamıştır. Biyobenzer monoklonal antikor ve orijinal monoklonal antikorların kalite profilleri, proses koşullarına, fizikokimyasal ve fonksiyonel kritik kalite özelliklerine büyük oranda bağlıdır. Biyobenzerlerin referans aldığı orijinal monoklonal antikorlar için tüm araştırmalar yapılarak kalite, güvenlik ve etkinlik bakımından benzerliği kanıtlaması gerekmektedir. Bir biyobenzer tıbbi ürün, fizikokimyasal ve biyolojik bakımdan referans tıbbi ürüne yüksek düzeyde benzer olmalıdır. Bulunan herhangi bir farklılığın, güvenlilik ve etkililik üzerindeki potansiyel etkileri açısından gerekçelendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, Ritüxiamab monoklonal antikorun fizikokimyasal özellikleri ve karakterizasyonun belirlenebilmesi için, protein A kromatografisi, ters faz kromatografisi, hidrofobik etkileşim kromatografisi, boyut eleme kromatografisi, amino asit kompozisyon analizi, N-terminal sekans analizi, kapiler izoelektrik fokuslama, kapiler moleküler ağırlık tayini, kütle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The expiration date of the patents of the monoclonal antibodies with high commercial value has enabled biosimilar products to enter the market. diseases. Biosimilars which are referenced by the original monoclonal antibodies should be studied in all aspects and that studies must be conducted to prove similarity in terms of quality, safety and efficacy. The quality profiles of biosimilar monoclonal antibodies and original monoclonal antibodies are highly dependent on process conditions, physicochemical and functional critical quality attributes. A biosimilar medicinal product must be highly similar in physicochemical and biological terms to the reference medicinal product. Any differences found need to be justified in terms of potential effects on safety and efficacy. Consequently, protein A chromatography, reversed phase chromatography, hydrophobic interaction chromatography, size elimination chromatography, amino acid composition analysis, N-terminal sequence analysis, capillary isoelectric focusing, capillary molecular weight determination, mass were performed to determine the physicochemical properties and characterization of Rituxiamab monoclonal antibody.