Assessment of physicochemical quality of monoclonal antibody based drugs at thermal stressand stability conditions
Monoklonal antikor temelli ilaçların fizikokimyasal kalitesinin termal stres ve stabilite koşullarında değerlendirilmesi
- Tez No: 781404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİN ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Biyoteknolojik ürünlerin patent süresinin dolmasıyla birlikte biyobenzer ilaçlar adı verilen yeni bir pazar ortaya çıkmıştır. Bir ilacın biyobenzer olarak kabul edilebilmesi için kalite, güvenlik ve etkinlik açısından referans ürün ile yüksek düzeyde benzerliğe sahip olması gerekir. Karakterizasyon için analitik cihazlar, biyoterapötiklerin fizikokimyasal yapılarını ve safsızlık özelliklerini belirler. Karakterizasyon ve karşılaştırma çalışmaları, moleküle özgü yöntemlerin geliştirilmesini gerektirir. İlk bölümde, kapiler elektroforez-sodyum dodesil sülfat (CE-SDS) metodunun validasyonu yapılmıştır. CE-SDS genellikle terapötik proteinler, özellikle monoklonal antikorlar için karakterizasyon, serbest bırakma ve stabilite çalışmalarında kullanılır. mAb'lar üretim sırasında veya sonraki süreçlerde termal stress gibi faktörlere maruz kalırlar ve antikorların yapılarında safsızlıklar meydana gelebilir. Bu safsızlıklar antikorların terapötik aktivitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Bu nedenle, FDA gibi otoriteler, bu stres faktörleri nedeniyle mAb'lerin yapısındaki değişiklikleri karakterize etmeyi zorunlu hale getirmiştir. Bu amaçla ikinci bölümde biyobenzer ve orjinatör örneklerine termal stres uygulanmıştır. Valide CE-SDS metodu kullanılarak termal stres uygulanmış biyobenzer ve orjinatörün safsızlık analizleri yapılmıştır. Biyobenzer ürününe stabilite uygulanarak, klinik çalışmalardan önce önemli bilgiler elde edilebilmektedir. Tezin son bölümünde, stabilite koşulları uygulanan biyobenzer anti-VEGF IgG örneğinin parçalanma ürünlerinin miktarsal değişimi, CE-SDS, SE-UPLC, ve icIEF yöntemleri ile araştırılmıştır. Ayrıca, farklı sıcaklıklardaki stabilitenin üründeki glikozilenme profilene, mofidikasyon değişimlerlerine ve intak kütlesine olan etkisi UPLC-ESI-QToF-MS ile araştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda, anti-VEGF IgG molekülünde oluşabilecek PTM ve agregasyon profilleri karakterize edilerek bu antikorun ilaç endüstrisinde terapötik kullanımı için değerli bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the expiration of patents for biotech products, a new market called biosimilar drugs has emerged. For a drug to be considered a biosimilar product, it must demonstrate a high level of similarity with the reference product in terms of quality, safety, and efficacy. Various state-of-the-art analytical instruments for characterization determine biotherapeutics' physicochemical structures and impurity properties. Characterization and comparison studies require the development of molecule-specific methods. In the first part of the study, capillary electrophoresis-sodium dodecyl sulfate (CE-SDS) method, was validated. CE-SDS is a well-established technology in the biotechnology industry and is often used in characterization, release, and stability studies for therapeutic proteins, especially monoclonal antibodies. mAbs are exposed to stress factors such as thermal during or after production. Due to these stress factors, impurities may occur in the structures of antibodies. These impurities can seriously affect the therapeutic activity of antibodies. Therefore, authorities such as the Food and Drug Administration (FDA) in United States have made it imperative to characterize changes in the structure of mAbs due to these stress factors. For this purpose, in the second stage of the thesis, thermal stress was applied to the biosimilar and the originator sample under laboratory conditions. Impurity analysis of the thermally stressed biosimilar and the originator was performed using validated CE-SDS methods. Applying stability to the biosimilar product can obtain important information before clinical studies. In the last part of the thesis, the degradation profiles of the biosimilar anti-VEGF IgG sample under stability conditions were investigated via CE-SDS, SE-UPLC, icIEF, and UPLC-ESI-QToF-MS analtyical methods. As a result of this study, post-translational modifications (PTM) and aggregation profiles that may occur in the anti-VEGF IgG molecule were characterized, and valuable information was obtained for the therapeutic use of this antibody in the pharmaceutical industry.