Elit seviyedeki Türk cimnastikçilerin ritmik cimnastik branşına başlama nedenleri ve beklentileri
Reasons and expectations for Turkish elite level gymnastists to start the branch of rhythmic gymnasti̇cs
  1. Tez No: 757400
  2. Yazar: NUR BANU TALİB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırmanın temel amacı, profesyonel olarak Ritmik Cimnastik yapan ve yarışmalara katılan sporcuların Ritmik cimnastik branşına başlama nedenleri ve beklentilerini belirlemektir. Bu amaçla; ilgili literatür incelenerek araştırma problemine ilişkin bilgilere yer verilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında ritmik cimnastikle uğraşan sporculara bir anket uygulanmış ve anketten elde edilen bulgularla araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. İstanbul, İzmir ve Ankara illerindeki kulüplerde sporculuk yıldız ve genç kategorisi sporculardan rastgele seçilen 106 sporcudan oluşmaktadır. Anket Sunay ve Saracaloğlu (1997) tarafından geliştirilmiştir. 14 sporcuya test yüz yüze uygulanmış ve yaklaşık her biri 15 dakika sürmüştür. Bu araştırma test sonuçlarından elde edilecek verilerle sınırlı olup, elde edilecek veriler sadece bilimsel amaçlarla kullanılmıştır. Araştırma anket süresiyle sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to start the Rhythmic Gymnastics classes professionally and the athletes of those who participate in the competitions will be taken as a basis. For this purpose; To raise information about the problem related to the research by examining it. In the research, a questionnaire was applied to the athletes who were engaged in systematic gymnastics and the estimation was obtained from the questionnaire. problem has been resolved. It consists of sportsmanship in clubs in Istanbul-Izmir provinces. The survey can be carried out by Sunay and Saracaloğlu (1997)