Elit Türk taekwondocuların seçilmiş fiziksel parametrelerinin ölçülüp Kore'li elit taekwondocularla kıyaslanması
Measurement of selected physical characteristics of Turkish elite taekwondo players and comparison with Korean elite taekwondo players
  1. Tez No: 79914
  2. Yazar: ALİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/KON YA-1 999 Ali ŞAHİN Danışman Yrd.Doç.Dr.Hasan AKKUŞ Elit Türk Taekwondo'culann Seçilmiş Fiziksel Parametrelerinin Ölçülüp Kore'li Elit Taekwondo'cularla Kıyaslanması Bu çalışmanın amacı Türk Elit Taekwondoculannin seçilen bazı fiziksel parametrelerinin ölçülüp dünya sıralamasında birinci olan Koreli Elit taekwondocularla kıyaslanmasıdır. Denekler yaş ortalamaları 23.56±3.2 yıl olan 16 elit seviyedeki taekwondocudan oluştu. Bunların 8 tanesi 1998 Avrupa Şampiyonası hazırlık kamplarına katılmışlardı. Sporcular vücut ağırlıklarına göre dört siklet grubuna ayrıldı. Yaş, boy, kilo, pençe kuvveti, sırt kuvveti 50 m koşu süresi, dikey sıçrama mesafesi, durarak uzun atlama mesafesi, esneklik, Harward Basamak testi ve 1000 m koşu süresini içeren onbir fiziksel değişken ölçüldü. Elde edilen verilerin ortalama ve standart sapmaları hesaplandı. Ağırlık grupları“t testi”testi kullanılarak 0.05 anlamlılık seviyesinde karşılaştırıldı. Ayrıca gruplar açısından Türk teakwondocularla Koreli taekwondocular yine 0.05 anlamlılık seviyesinde karşılaştırıldı. Sonuç olarak Türk ve Koreli elit teakwandoculann kıyaslandığında; 1. gruplar arasında (50-54 kg) durarak uzun atlamada 0.05 seviyesinde, Harward basamak ve 50 metre sprint koşu testinde ise 0.01 seviyesinde anlamlı fark bulundu. İkinci gruplar arasında (58-64 kg) 50 m sprint koşu, dikey sıçrama ve Harward basamak testinde 0.01 seviyesinde anlamlı fark bulundu. 3!Üçüncü grupda (70-76 kg) Türk ve Koreli Taekwondocular arasında dikey sıçrama mesafesinde, 50 m koşu süresinde, Harward basamak testinde, sırt kuvveti ve pençe kuvvetinde 0.01 seviyesinde anlamlı fark bulunmuştur. Dördüncü gruplar arasında (83-+83 kg) pençe kuvveti, sırt kuvveti, 50 m koşu süresinde 0.01 anlamlılık seviyesinde istatiksel fark bulunurken esneklik ve Harward basamak testinde 0.05 seviyesinde anlamlı farklılık bulundu. Sonuç olarak bu araştırma bulgularında Koreli teakwandocularla Türk teakvvandocular arasında fiziksel ve fizyolojik özellikleri açısından çok fazla farklılık olmadığı belirlenmiştir. Uluslar arası müsabakalarda Koreli sporcuların üstünlüğü, onların teknik ve taktik üstünlükleri ile açıklanabiliniz 32
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.li. dealt Science Institute Physical Education and Sport Science MASTER THESIS/KONYA-1999 Ali ŞAHİN Adviser Assos.Prof. Hasan AKKUŞ Measurement of Selected Physical Characteristics of Turkish Elite Taekwondo Players and Comparison With Korean Elite Taekwondo Players. The aim of this study was to measurement of selected physical characteristics of Turkish Elite Taekwondo players and comparison with Korean Elite Taekwondo players. Sixteen elite Turkish taekwondo players served as subjects. Their mean age was 23.56+3.2 years. Eight of them attended in preperation camp for European Championships. Players divided four grups according to their body weight. Elewen variables including age, height, body weight, hand grip strength, back strength, 50 m sprint, vertical jump, horizontal jump, flexibility, Harward Side Step test, 1000 m run time measured. The mean and standard deviation were calculated for all variables. Each group compared by using“t test”at the 0.05 confidence level. In addition Turkish Elite Taekwondo players compared with Korean Elite Taekwondo players by using“t test”at the 0.05 confidence level. At the end of study, the statistical analysis showed that; For the 1. Group (50-54 kg), there was significant differences between Turkish players and Korean players in horizontal jump at the 0.05 confidence level. Inaddition 33there were significant differences between Turkish players and Korean players in 50 m sprint time and Harward Side Step test at the 0.01 confidence level. For the 2. Group (58-64 kg), there were significant differences between Turkish players and Korean players in 50 m sprint time and vertical jump and Harward Side Step test at the 0.01 confidence level. For the 3. Group (70-76 kg), there were significant differences between Turkish players and Korean players in vertical jump and Harward Side Step test and hand grip strength and back strength at the 0.01 confidence level. For the 4. Group (83 -+83 kg), there were significant differences between Turkish players and Korean players in 50 m sprint time at the 0.01 confidence level and in flexibility and Harward Side Step test at the 0.05 confidence level. It could be concluded that for most of variables there were no significant differences between Turkish Elite Taekwondo players and Korean Taekwondo players. Whereas Korean Taekwondo players are superior than Turkish Taekwondo players in international events. It might be because of their techical and tactical success. 34