İnşaat projelerinde şantiye ilerlemesinin takibi ve belgelendirilmesi
Monitoring and documenting the progress of the building site in construction projects
- Tez No: 757428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnşaat sektörü gerek imalatların emek yoğun olması sebebiyle oluşturduğu yüksek istihdam kaynağı gerekse ekonomide yarattığı mali hareket ile yıllardır ülkemizin vazgeçilmez iktisadi gelişim kaynağı olmuştur. Küresel çapta incelendiğinde ise sektör, global ekonomik çıktının yaklaşık %13,4'ünü oluşturmakta ve 2030 yılına kadar 15,2 trilyon dolar büyüklüğe ulaşması beklenmektedir. Sektör imalatlarında seri ve modüler üretimin kısıtlı olması sebebiyle, Endüstri 4.0 gibi yeni nesil üretim kavramları sınırlı kullanım alanı bulmaktadır. Buna rağmen genel olarak İnşaat 4.0 olarak adlandırılan ve özellikle hızla gelişen BIM sistemi uygulamalarının sektöre sağladığı katkı aşikârdır. Son yıllarda BIM ile senkronize çalışan inşaat ilerlemesi takip sistemleri, literatürün önemli bir konusu olmuştur. Sektörün bu ekonomik büyüklüğüne ve teknolojik gelişmelere karşın özellikle KOBİ'lerin verimliliklerini arttırmak amacıyla teknoloji kullanımında ve proje yönetim uygulamalarında isteksiz olduğu gözlemlenmektedir. Çalışma kapsamında inşaat sektörünün bu durumu göz önüne alınarak yeni nesil yazılım ve donanımları yaygınlaştırmak amacıyla kullanımı kolay ve maliyeti düşük inşaat ilerlemesi takip ve belgelendirme sistemleri önerilmiştir. Önerilen sistemler saha çalışması yapılarak test ve gözleme tabi tutulmuş ve ulaşılan bulgular değerlendirilmiştir. Sistemlerin mesafe ölçümleri incelendiğinde, ortalama mutlak göreceli hata (MAPE) performans kriteri bazında; 3D BIM modeli için %2,02; Canvas Yazılımı için %2,28 ve HoloBuilder yazılımı için %9,72 hata payı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction industry has been an indispensable source of economic development for Turkey for years. The high employment source due to the labor-intensive production and the financial movement effect on the economy can be attributed as the most significant causes. On a global scale, the sector accounts for approximately 13.4% of global economic output and is expected to reach 15.2 trillion dollars by 2030. Due to the limited serial production and modular construction in the construction industry, new generation production concepts such as Industry 4.0 find limited use. The contribution of the rapidly developing BIM system applications, called Construction 4.0 generally, to the construction industry is obvious. In recent years, the construction progress tracking/monitoring systems working in sync with BIM have been an important topic of the literature. Despite the economic size of the industry and technological developments, it is observed that especially small and medium-sized enterprises (SMEs) are reluctant to use modern technology and project management practices in order to increase their productivity. Within the scope of the study, considering this situation of the industry, easy-to-use and low-cost construction progress tracking/monitoring and documentation systems have been proposed in order to disseminate new generation software and hardware in the construction industry. The proposed systems were tested and observed by conducting field studies, and the findings were evaluated. The distance measurements of the systems are examined, and the mean absolute percentage error (MAPE) performance criteria were obtained as; 2.02% for the 3D BIM model; 2.28% for the Canvas Software, and 9.72% for HoloBuilder software.