Sporda supplement ve ergojenik yardımcıların kullanımının etik açıdan incelenmesi
Ethical analysis of the use of supplements and ergogenic aiders in sports
  1. Tez No: 757439
  2. Yazar: DOĞAN SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma sporda supplement ve ergojenik yardımcıların kullanımının etik açıdan incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya fitness sporu yapan veya daha önce spor geçmişi olan 40 kişi katılmıştır. Çalışmada standartlaştırılmış açık uçlu görüşme yöntemi kullanılmıştır. Görüşmeler bilgisayar ortamında Office Programı Word 2019 Uygulaması kullanılarak yazıya dökülüp analiz edilmiştir.“Sporda Supplement ve Ergojenik Yardımcıların Kullanımının Etik Açıdan İncelenmesi”bize göstermiştir ki fitness sporu yapanlar spor alanlarında antrenörlerin, arkadaşların ve salon işletmecilerinin öneri ve yönlendirmeleriyle suplement ve ergojenik yardımcılara yönelmektedir. Araştırmanın sonucunda sporda supplement ve ergojenik yardımcılar kullanımı kontrolsüz yapıldığı görüşüne varılmıştır. Ayrıca Salon işletmecilerinin ve antrenörlerin ergojenik yardımcılar satma kaygıları, antrenörlerin haksız kazanç elde etme beklentisi spor etiğine uygun davranışlarda bulunmadığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the use of supplements and ergogenic aids in sports from an ethical perspective. Forty people who do fitness sports or have a previous sports background participated in the research. Standardized open-ended interview method was used in the study. The interviews were transcribed and analyzed using the Office Program Word 2019 Application in a computer environment.“The Ethical Analysis of the Use of Supplements and Ergogenic Aids in Sports”has shown us that those who do fitness sports tend to supplement and ergogenic aids in sports fields with the suggestions and guidance of their trainers, friends and salon operators. As a result of the research, it was concluded that the use of supplements and ergogenic aids in sports was done uncontrolled. In addition, it has been determined that the salon operators and trainers are concerned about selling ergogenic aids, and the trainers' expectation of making unfair profits do not behave in accordance with sports ethics.