Ergojenik yardım ve dopingle mücadele eğitimi alan öğrencilerin performans arttırma tutum ve spor takviyesi inanç düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the performance improvement attitudes and sports supplement belief levels of students taking ergogenic assistance and against doping training
  1. Tez No: 817359
  2. Yazar: UMUT CAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsanlar fiziksel ve zihinsel olarak yetersiz olmayı hiçbir zaman kabullenmemiştir. Dünyada var olduğu tarihten bu yana sürekli olarak bedensel ve zihinsel olarak sınırlarını aşmaya çalışmış ve becerilerini geliştirmek için çabalamış bunları yaparken de sürekli olarak tahrik ve takviye edici maddeler yemiş, içmiş ve kullanmıştır. Bu bağlamda tez çalışmamızın amacını ergojenik yardım ve dopingle mücadele eğitimi alan öğrencilerin performans arttırma tutum ve spor takviyesi inançlarının değerlendirilmesi bu verilerin bazı demografik değişkenler bakımından incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırma grubunu spor bilimleri fakültesi antrenörlük bölümü 3. Sınıf öğrencisi olan toplam 61 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama amacı ile Performans Arttırma Tutum Ölçeği ve Spor Besin Takviyesi İnanç Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekans dağılımları, Pearson Korelasyon Analizi, One-Way ANOVA ve t-Testi uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, araştırmaya katılım sağlayan öğrencilerin Performans Arttırma Tutum Ölçeği'nden elde ettikleri puan ortalamaları ön test ve son test bağlamında farklılık gösterirken; Spor Besin Takviyesi İnanç Ölçeği'nden elde ettikleri puan ortalamalarının ön test ve son test bağlamında farklılık sergilemediği belirlenmiştir. Katılımcıların elde edilen derece ve ikamet edilen yer değişkenleri bağlamında ölçeklere ilişkin anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların yaş, spor yaşı ve gelir değişkenleri ile ölçekler arasında ilişki olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan katılımcıların cinsiyet ve aktif spor yapma değişkenleri açısından ölçeklere ilişkin anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ergojenik yardım ve dopingle mücadele eğitimi alan öğrencilerin performans arttırmaya yönelik tutumlarının farklılık göstereceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
People have never accepted being physically and mentally incompetent. Since its existence in the world, it has constantly tried to overcome its physical and mental limits and strived to improve its skills, and while doing these, it has constantly eaten, drank and used substances that provoke and reinforce it. In this context, the aim of our thesis is to evaluate the performance enhancement attitudes and sports supplement beliefs of students who receive ergogenic aid and anti-doping training and to examine these data in terms of some demographic variables. The research group consists of a total of 61 participants, who are 3rd year students of the faculty of sports sciences, coaching department. Performance Enhancement Attitude Scale and Sports Nutritional Supplement Belief Scale were used for data collection. Percentage and frequency distributions, Pearson Correlation Analysis, One-Way ANOVA and t-Test were used in the analysis of the data. According to the results of the study, while the average scores obtained from the Performance Enhancement Attitude Scale of the students participating in the research differ in the context of the pre-test and post-test; It was determined that the mean scores obtained from the Sports Nutrition Supplement Belief Scale did not differ in the context of the pre-test and post-test. It has been determined that there is a significant difference regarding the scales in the context of the obtained degree and place of residence variables of the participants. In addition, it was determined that there was a relationship between the participants' age, sports age and income variables and the scales. On the other hand, it was determined that there was no significant difference regarding the scales in terms of gender and active sports variables of the participants. As a result, it can be said that the attitudes of students who receive ergogenic aid and anti-doping training towards performance enhancement will differ.