Taekwondo sporcularının endişe ve mücadele düzeylerine ilişkin görüşleri ve ergojenik destek ürünlerinin kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between taekwondo athletes' views on anxiety and struggle levels and the use of ergogenic aids
- Tez No: 1002470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ SAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada taekwondo sporcularının endişe ve mücadele düzeylerine ilişkin görüşleri ve ergojenik destek ürünleri kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya Türkiye'deki spor kulüplerinden taekwondo sporu yapan 14 ile 20 yaş grubu arasındaki 443 kadın 174 erkek gönüllü sporcu katılmıştır. Çalışmada kişisel bilgi formu, sporcu besin desteği tutum faktörleri ölçeği ve sporda mücadele ve endişe ölçeği kullanılmıştır. Tüm bu formlar aracılığıyla elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 yazılımında analiz edilmiştir. Analizler yapılırken tanımlayıcı istatistiklere ek olarak parametrik testlerden gruplar arası farklılıkların tespit edilmesi adına t-testi ve anova kullanılırken, ilişki testlerinden pearson korelasyon uygulanmıştır. İlgili testler aracılığıyla yapılan sınamalar neticesinde; sporcuların besin desteğine yönelik tutumları incelenmiş ve cinsiyet, sporculuk süresi, spor yapma amacı ile beden kütle indeksi (BKI) gibi değişkenlere bağlı olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Aynı zamanda katılımcıların sporda mücadele ve endişe puanları cinsiyet ve millilik durumuna göre anlamlı farklılık gösterirken, sporculuk süresi, BKI ve yaşa göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Ayrıca besin desteğine ilişkin fayda boyutu ile endişe ve mücadele arasında düşük düzeyde pozitif ilişki tespit edilmiş, diğer alt boyutlarla anlamlı ilişki gözlenmemiştir. Bu bulgular doğrultusunda sporda endişe ve mücadele ile ergojenik destek konularında sporcuların farkındalığını artırmak amacıyla seminerler düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between taekwondo athletes' views on their levels of anxiety and struggle and their use of ergogenic aids. The study sample consisted of 443 female and 174 male volunteer athletes aged between 14 and 20 who practice taekwondo in sports clubs across Turkey. A personal information form, the Athlete Nutritional Supplement Attitude Factors Scale, and the Sport Struggle and Anxiety Scale were used in the study. The data obtained through these instruments were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 software. In addition to descriptive statistics, t-test and ANOVA were used to determine differences between groups among parametric tests, while Pearson correlation were applied to examine relationships. As a result of these analyses, athletes' attitudes toward nutritional supplementation were examined, and significant differences were found based on variables such as gender, duration of athletic experience, purpose of sports participation, and body mass index (BMI). Furthermore, participants' scores on struggle and anxiety in sports showed significant differences according to gender and national team status, whereas no significant differences were found with respect to duration of athletic experience, BMI, or age. Additionally, a low positive correlation was found between the benefit subdimension of nutritional supplement attitudes and anxiety and struggle, while no significant relationships were observed with other subdimensions. In light of these findings, it is recommended that seminars be organized to increase athletes' awareness regarding anxiety, struggle, and the use of ergogenic aids in sports.