Çocuk haklarının kapsamı ve Türk Anayasa Hukukundaki yeri
Scope of the child rights and its place under Turkish Constitutional Law
  1. Tez No: 757440
  2. Yazar: EBRU ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK EVRAN TOPUZKANAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çocuk haklarının tanınması, önceleri devletin korumasını yeterli gören çocukların korunması anlayışı ile başlamış; çocuğun gelişimini desteklemeyi amaçlayan haklar ve akabinde yaş ve gelişim seviyelerine uygun olarak kendi hukuklarını etkileyen kararların alınmasında değer gören bireyler olmalarına ilişkin hakların tanınmasını izleyen bir hukuki süreç izlemiştir. Çalışmamızda çocuk haklarının tanınması ve hangi hakların çocuk hakları olarak nitelendirilebileceğine ve Türk Anayasalarında bu hususun izlerini sürmeye odaklanılmıştır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çocuk hakların teorik temelleri incelenecek, velayet, pozitif ayrımcılık ve paternalizm kapsamında açıklamalarda bulunulacaktır. Ayrıca özellikle çocuğun insanlık âleminin bir üyesi olarak korunmaya değer bir varlık olmasının yanında çocukları başlı başına bir hak öznesi olarak kabul eden bir anlayışla oluşturulan 1989 Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne odaklanılacaktır. İkinci bölümde ise, Türk Anayasa hukuku kapsamında çocuğun yeri saptanmaya çalışılacaktır. Bu husus da Osmanlı-Türk Anayasal hareketlerinden başlanılarak şu anda yürürlükte bulunan 1982 Anayasasına değin inceleme konusu yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Recognition of children's rights started with the concept of the protection of children, which previously considered the protection of the state has sufficient; It has followed a legal path that aims to support the development of the child and become individuals who are valued in taking decisions that subsequently affect their own law in accordance with their age and developmental level. Our study focuses on the recognition of children's rights and what rights are defined as“children's rights”in the Turkish Constitutions. Our work consists of two parts. In the first part, the theoretical foundations of children's rights will be examined, and explanations will be made within the scope of custody, positive discrimination and paternalism. In addition, we will also focus on the 1989 United Nations Convention on the Rights on the Child Rights, which was created with an understanding that besides being a protected asset as a member of humanity acknowledges children as the subject of rights. In the second part, the place of the child will be tried to be determined within the scope of Turkish constitutional law. This issue will be examined starting from the Ottoman-Turkish Constitutional movements until the 1982 Constitution, which is currently in force.