Düzenli mesaide çalışan bireyler ile düzensiz ve vardiyalı-nöbet usülü çalışan bireylerin evlilik doyumundaki farklılıkların karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative study of the differences in marital satisfaction between individuals working regular office hours and those working irregular or shift-based schedules
- Tez No: 994119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
ÖZET Kübra UÇARSU Düzenli Mesaide Çalışan Bireyler ile Düzensiz ve Vardiyalı-Nöbet Usulü Çalışan Bireylerin Evlilik Doyumundaki Farklılıkların Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi Yüksek Lisans Tezi Konya 2026 Bu araştırmada düzenli mesaide çalışan bireyler ile nöbet usulü ve vardiyalı-düzensiz mesaide çalışan bireylerin evlilik doyumundaki farklılıklarının saptanması hedeflenmiştir. Çalışmaya dair ilgili kavramsal tarama yapılarak evlilik, evlilik doyumu ve etkileyen faktörler, çalışma stilleri, çalışma stillerinin bireyler üzerine etkileri, ilişki ve bağlanma stilleri hakkında detaylı bilgiler anlaşılabilir bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca benzer çalışmalar araştırılmış; nöbet usulü ve vardiyalı-düzensiz mesai ile çalışan bireylerle yapılan çalışmaların çoğunlukla sağlık alanında ve hemşireler ile yapıldığı görülmüştür. Bireylerin çalışma stillerinin evlilik doyumuna etkisinin olup olmadığı incelendiği bu araştırmada; çalışmanın grubunu Türkiye genelinde araştırmaya gönüllü katılan, farklı iş alanlarında çalışan evli bireyler oluşturmaktadır. 266'sı (%67.7) kadın, 127'si (%32.3) erkek olmak üzere toplam 393 katılımcı vardır. Veri toplama aracı olarak online anket yöntemi kullanılıp, katılımcılardan 15 sorudan oluşan Sosyodemografik Bilgi Formu ve CANEL (2004) tarafından geliştirilen 101 sorudan oluşan Evlilik Doyum Ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Alt ölçekler içinde İlişki Mutluluğu, Çatışma, Yakınlık, Öfke, Ebeveynlik Anlayışı soruları yer almaktadır. Sosyodemografik Bilgi Formunda ise katılımcıların cinsiyeti, yaşı, aylık geliri, eğitim durumu, çalışma stili, çalışma hayatındaki süre gibi sorular yer almaktadır. Toplanan veriler arasında ilişkisel tarama yöntemi kullanılmış ve toplanan veriler IBM SPSS Statistics 26.0 paket programı ile taranmıştır. Araştırma içinde frekans analizi, aritmetik ortalama, standart sapma değerleri hesaplanmış ayrıca çarpıklık (skewness), baskınlık(kurtosis), katsayılarına bakılmıştır. Analizlere geçilmeden önce uç değerler kontrol edilmiş ve uç değer olarak belirlenen 3 kişiye ait veriler analize eklenmemiştir. İki kategorili bağımsız değişkenlere göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t-Testi kullanılmıştır. İkiden fazla kategoriye sahip bağımsız değişkenlere (Yaş, Gelir Düzeyi, Evlilik Süresi) göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA sonucunda gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunması durumunda, farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla Post-Hoc testi olarak Tukey testi uygulanmıştır. Bu kapsamda EDÖ ve alt boyutlarına ait puan ortalamaları, standart sapma değerleri ile normallik varsayımına ilişkin katsayılar incelenmiş ve bütün değişkenlerin normal dağılım varsayımını karşıladığını göstermektedir. Çalışma stillerine göre EDÖ ve alt boyutları incelendiğinde uygulanan t-testi sonuçları gruplar arasında anlamlı bir farklılık olduğunu gösterirken, alt boyutlardan Öfke ve Ebeveynlik anlayışı açısından anlamlı bir farklılık olmadığını göstermektedir. Evlilik doyumu ve alt boyutları cinsiyet değişkeni açısından incelendiğinde ise erkek ve kadınlar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Ebeveynlik Anlayışının cinsiyet değişkeni açısından değerlendirilmesinde ise erkeklerin ebeveynlik konusundaki doyumlarının kadınlara oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Yaş aralığına göre EDÖ ve alt boyutları incelendiğinde ise EDÖ Toplam Puan, Evlilik Uyumu ve Eşin Ailesiyle İletişim boyutunda yaş grupları arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Eğitim düzeyi açısından incelendiğinde ise EDÖ Genel Toplam, Evlilik Uyumu, Eşin Ailesiyle İletişim, Ebeveynlik Anlayışı ve Ekonomik Anlayış açısından anlamlı bir farklılık saptanamazken, Öfke alt boyutu açısından eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılaşma saptanmıştır. Evlilik süresi grupları arasında ise EDÖ Genel Toplam ve Evlilik Boyutu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır fakat, Öfke, Eşin Ailesiyle İletişim, Ekonomik Anlayış ve Ebeveynlik Anlayışı alt boyutlarında evlilik süresine göre anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Ortalama gelir düzeyine göre yapılan incelemede EDÖ Genel Toplam, Evlilik Uyumu, Eşin Ailesiyle İletişim, Ekonomik Anlayış ve Ebeveynlik Anlayışı boyutlarında gelir düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşma saptanmamıştır. Buna karşın, Öfke alt boyutunda gelir düzeyine göre anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kübra UÇARSU A Comparative Study of the Differences in Marital Satisfaction Between Individuals Working Regular Office Hours and Those Working Irregular or Shift-Based Schedules Master's Thesis Konya, 2026 This research aims to determine the differences in marital satisfaction of individuals who work on duty and shift-irregular work, which are among the working styles. By conducting a relevant conceptual review of the study, detailed information about marriage, marital satisfaction and affecting factors, work styles, the effects of work styles on individuals, relationship and attachment styles was explained in an understandable way. Additionally, similar studies have been investigated; It has been observed that studies conducted with individuals working on duty and in shifts or irregular shifts were mostly conducted in the health field and with nurses. In this research, it is examined whether individuals' work styles have an effect on marital satisfaction; The study group consists of working, married individuals throughout Türkiye who voluntarily participated in the research. There are a total of 393 participants, 266 (67.7%) of whom are women and 127 (32.3%) of whom are men. Online survey method was used as a data collection tool, and the participants were asked to fill out the Sociodemographic Information Form consisting of 15 questions and the Marital Satisfaction Scale consisting of 101 questions developed by CANEL (2004). Subscales include Relationship Happiness, Conflict, Closeness, Anger, and Parenting Understanding questions. The Sociodemographic Information Form includes questions such as participants' gender, age, monthly income, educational status, working style, and duration of working life. Relational scanning method was used among the collected data and the collected data were scanned with IBM SPSS Statistics 26.0 package program. In the research, frequency analysis, arithmetic mean, standard deviation values were calculated and skewness, dominance (kurtosis) coefficients were examined. Before starting the analysis, extreme values were checked and the data of 3 people determined as extreme values were not added to the analysis. Independent Sample t-Test was used to compare scale scores according to two-category independent variables. One-Way Analysis of Variance (One-Way ANOVA) was used to compare scale scores according to independent variables with more than two categories (Age, Income Level, Duration of Marriage). If there was a significant difference between the groups as a result of ANOVA, the Tukey test was applied as a Post-Hoc test to determine which groups the difference was between. In this context, the mean scores, standard deviation values and coefficients related to the normality assumption of EMS and its sub-dimensions were examined and it showed that all variables met the normal distribution assumption. When EAS and its sub-dimensions are examined according to work styles, the t-test results show that there is a significant difference between the groups, while there is no significant difference in terms of Anger and Parenting understanding, which are sub-dimensions. When marital satisfaction and its sub-dimensions were examined in terms of gender variable, it was seen that there was no significant difference between men and women. When evaluating the Parenting Perception in terms of gender variable, it was seen that men's satisfaction with parenting was higher than women. When EDS and its sub-dimensions were examined according to age range, a significant difference was found between age groups in EDS Total Score, Marital Adjustment, and Communication with the Spouse's Family. When examined in terms of education level, no significant difference was detected in terms of EDS General Total, Marital Adjustment, Communication with the Spouse's Family, Parenting Concept and Economic Understanding, while a significant difference was found in terms of the Anger sub-dimension according to education level. A statistically significant difference was detected between the marriage duration groups in terms of EDS General Total and Marriage Dimension, but no significant difference was found in the sub-dimensions of Anger, Communication with the Spouse's Family, Economic Understanding and Parenting Understanding according to the duration of marriage. In the analysis made according to the average income level, no statistically significant difference was found in the EDS General Total, Marital Adjustment, Communication with the Spouse's Family, Economic Understanding and Parenting Understanding dimensions according to the income level. On the other hand, a significant difference was found in the Anger sub-dimension according to income level.