Structural model of cognitive and emotional mechanisms of notification communication
Bildirim iletişiminin bilişşel ve duygusal meknizmalarının yapısal modeli
  1. Tez No: 757485
  2. Yazar: ALİ KEMAL AYTOLON
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN SAMİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, İşletme, Science and Technology, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma insan beynindeki e-ticaret uygulamalarından gelen bildirimlere dokunma eylemine yol açan karar verme mekanizmalarını anlamak ve bildirimlerdeki en önemli faktörlerini yapısal modelleme ile bulmak için yapılmıştır. Ayrıca, bildirimler üzerine yapılan çalışmalar için edebiyattaki boşluğu doldurmada ve model eksikliğini gidermede yardımcı olmaya çalışmaktadır. Aralık 2021'de yapılan anket çalışmasının sonuçları açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Bulgular, insanların farklı duygu durumlarındayken farklı türde bildirimlerle iletişim kurmaları gerektiğini göstermiştir. Duygusal olmayan boyuttaki bildirimlerin mekanik yapısı, insanların dokunma eylemini duygusal boyut kadar etkilediği bulunmuştur. Son olarak, insan beyninin bildirimler konusundaki karar verme sürecinin, bildirimlere dokunma eyleminde büyük etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
This objective of this study is to understand decision making processes behind human brain for tapping the e-commerce applications' notifications and find the most important aspects of notifications that leads humans to tap on the notifications with creating a structural model. This study is helpful for filling the gap in the literature and lack of model for notifications. An online survey is conducted in December 2021 and the data is analyzed with Exploratory Factor Analysis, Confirmatory Factor Analysis and Structural Equation Modelling. Findings indicated that humans need to be communicated with different types of notifications when they are in different emotional states. Furthermore, in the non-emotional dimension, mechanical aspects of notifications are affecting the act as much as the emotional dimension of notifications. Finally, the decision-making process of human brain on notifications have a big impact on the act of tapping the notifications.