Öğretmen adaylarının program bilgisi düzeylerinin arttırılmasına yönelik tasarlanan 'Eğitimde Program Geliştirme' dersinin etkililiği
The effectiveness of 'Curriculum Development' course designed to increase curriculum knowledge of teacher candidates
- Tez No: 757486
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının eğitimde program bilgisi düzeylerinin arttırılmasına yönelik tasarlanan Eğitimde Program Geliştirme dersinin etkililiğini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için çok aşamalı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Bu desen, gereksinim belirleme aşaması, ders programı tasarımı aşaması ve uygulama değerlendirme aşamaları ile yapılandırılmıştır. Gereksinim belirleme aşamasında öğretmenler (n=178) ile eğitim programları ve öğretim alanında uzman öğretim elemanları (n=10) için gereksinim belirleme anketleri kullanılmış, öğretmen adayları için de gözlem (n=63) ve yarı yapılandırılmış görüşme (n=10) tekniklerinden faydalanılmıştır. Gereksinim belirleme bulguları kapsamında tasarlanan ders programı 2020/2021 eğitim öğretim yılı güz döneminde uygulanmıştır. Uygulama değerlendirme aşamasında, tasarlanan ders programının etkililiğini belirlemek için deney (n=30) ve kontrol gruplu (n=62) yarı deneysel desen, öğretmen adayı yarı yapılandırılmış görüşmeleri (n=12) ve öğretmen adayı ders ürünleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları öğretmen adaylarının program bilgisi düzeylerinin, bu kavram çerçevesinde tasarlanan bir ders aracılığı ile arttırılabildiğini göstermiştir. Öğretmen adayları tasarlanan dersin öğretmenlik hayatında faydalı olacağını ve dersin etkili ve verimli olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca program bilgisi alt boyutları açısından alan yazına farklı alt boyutlar ve uygulama önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effectiveness of the Curriculum Development course designed to increase the level of curriculum knowledge of teacher candidates in education. To achieve this goal, a multi-stage mixed method design was used. This design is structured with the needs analysis phase, the course design phase, and the application evaluation phases. In the stage of needs analysis, needs identification questionnaires were used for teachers (n=178) and teaching staff (n=10) who are experts in curriculum and instruction field. Observation (n=63) and semi-structured interview (n=10) techniques were used for teacher candidates. The course designed within the scope of the needs analysis findings was implemented in the Fall Semester of the 2020/2021 Academic Year. In the implementation evaluation phase, semi-experimental design with experimental (n=30) and control groups (n=62), teacher candidates semi-structured interviews (n=12) and teacher candidates' course work were used to determine the effectiveness of the designed course. The results of the research showed that the curriculum knowledge levels of teacher candidates can be increased through a course designed within the framework of this concept. Teacher candidates stated that the designed course was effective and productive and would be beneficial in their teaching career. In addition, different sub-dimensions and application suggestions were presented to the literature in terms of curriculum knowledge sub-dimensions.