Investigating of the relationship between fear of covid 19, coronavirus anxiety and coping ways with stress and ruminative thinking style
Koronavirüs korkusu ve anksiyetesi ile stresle başa çıkma mekanizmaları ve ruminatif düşünme biçimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 757487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yetişkinlerin Covid 19 korku ve koronavirüs kaygı düzeylerini, baş etme yöntemlerini ve ruminatif düşünme tarzlarını belirleyen bu çalışma, bu değişkenler arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Covid 19 korkusu ve koronavirüs kaygısı yüksek olan kişilerin daha yüksek ruminatif düşüncelere sahip olacağı, çaresiz ve boyun eğici başa çıkma yollarını daha fazla kullanacağı düşünülmektedir. Aynı zamanda Covid 19 korkusu ve kaygısının özgüvenli, iyimser ve destek arama ile baş etme yolları ile ters orantılı olması beklenmektedir. Dört farklı ölçek ve demografik form içeren ankete katılan 387 katılımcı bulunmaktadır. Veriler çevrimiçi olarak toplanmıştır ve SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre ruminatif düşünce tarzı, çaresiz başa çıkma ve boyun eğici başa çıkma yolları ile hem Covid 19 korkusu hem de koronavirüs kaygısı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki görülmüştür. İyimser başa çıkma yolları ile Covid 19 korkusu ve koronavirüs anksiyetesi arasında ise negative yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Başa çıkma yöntemlerinin diğer alt boyutları bu çalışmada anlamlı bir ilişki göstermemiştir. Ruminatif düşünce tarzı ve başa çıkma yollarına ilişkin üç yaklaşımın (çaresiz, boyun eğici, iyimser) Covid 19 korkusunu ve koronavirüs kaygı puanlarını anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Bu değişkenlerin koronavirüs korkusunun %9,2'sini açıklarken, koronavirüs kaygısının %8,4'ünü açıkladığı sonuçlardan elde edilen bilgiler arasındadır. Gelecekte, bu bulgular, pandeminin bireylerin sağlık durumu üzerindeki etkisini iyileştirmek için klinik ortamlarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study, which determined the level of Covid 19 fear and coronavirus anxiety of adults, their coping methods, and ruminative thinking styles, was conducted to investigate the relationship between these variables. It is thought that those people with higher fear of covid 19 and coronavirus anxiety would have higher ruminative thoughts and use helpless and submissive coping ways more. At the same time, it is expected that fear and anxiety of covid 19 are inversely associated with self-confident, optimistic, and seeking support coping ways. There were 387 participants who took the survey containing four different scales and demographic form. The data were collected online and analyzed using the SPSS program. According to the results, there was a significant positive correlation between ruminative thought style, helpless coping ways, submissive coping ways, and both fear of covid 19 and coronavirus anxiety. Optimistic coping ways were found to have a negative significant relationship with the fear of covid 19 and coronavirus anxiety. Ruminative thought style and three approaches of the ways of coping ways (helpless, submissive, optimistic) were found to predict fear of Covid 19 and coronavirus anxiety scores significantly. It is among the information obtained from the results that while these variables explain 9.2% of the fear of coronavirus, they explain 8.4% of the coronavirus anxiety. In the future, these findings can be used in clinical settings to improve the impact of the pandemic on the psychological health status of individuals.