A Transformative relationship between architecture and architectural media: Turkish media after 1980
Mimarlık üretimi ve mimarlık yayınları arasındaki dönüştürücü ilişki: 1980 sonrası Türk Mimarlık yayınları
- Tez No: 75749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. C. ABDİ GÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısında, dünyadaki sosyo -ekonomik değişimler ve teknolojik gelişmeleri izleyen kültürel bir değişim gözlenmiştir. Popüler kültürün toplum üzerindeki etkisi yeniden üretilmiş sanat objelerinin ve bununla beraber medyanın dönüştürücü gücünü arttırmıştır. Mimarlığın üretim çerçevesi de bu kültürel değişimden etkilenmiş ve görsel değerlerin deneyimsel değerler üzerindeki baskın etkisi ile tanımlanan popüler bir durum sergilemeye başlamıştır. Böyle bir değişim, genel olarak orijinal ve kopya arasında ve mimarlık alanında da özgün ve sıradan üretim arasındaki farkları da tanımsız hale getirmiştir.Bu dönemde yayınlanan birçok yayın popüler kültürün özelliklerini yansıtmaktadırlar. Mimari yayıncılıkta modern dönemin dolaysız ve tarafsız geleneği, bu dönemde yerini bu yayınların güvenilirliğini de azaltan, imaj bağımlı bir kültüre bırakmıştır. Bu dönem yayınlarının bir çoğundaki renkli ve çekici içerik aslında mimarlık ürününe indirgeyici bir yaklaşım sergilemektedir. Bu yayınların imaj bağımlı sunuşlarında mimari ürünün deneyimsel değerleri yok olmakta ve ürün yalnız görsel değerleri ile belirlenmektedir. Böyle bir yaklaşım görsel değerlere, içeriksel değerlere göre sanal bir önem kazandırmakla birlikte, mimari ürünün kavramsal ve çevresel değerlerini yok saymaktadır. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ve ikinci kere yeniden üretilmiş imajların toplum üzerinde daha geniş etki gösterdiği ülkelerde bu değişim ülkenin mimari uygulamalarında daha yoğun olarak fark edilebilmektedir. Bu durum içinde bu çalışma, Türkiye'deki mimari yayıncılık ve mimarlık üretimi arasındaki dönüştürücü ilişkiyi irdelemeyi amaç edinmiştir. Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırmalar sonucunda ülkedeki eklektik ve kalitesiz yapılaşmanın en önemli sebebinin mimari yayıncılıkta sorgulanmadan ve çok miktarda kullanılan imaj bağımlı yöntemler olduğu gözlenmiştir. Böyle bir durumda, yapılaşmada belirli bir kaliteye ulaşabilmek için Türkiye'deki mimari yayıncılığın tarafsız bir eleştirisi kaçınılmazdır
Özet (Çeviri)
Towards the end of the century, a cultural change is observed. in the society, following the socio- economical transformations and technological developments in the world. The dominance of popular culture in the society increased the power of media, along with the images of the reproductions of art objects. Architecture is also effected from this cultural change and displayed a popular position in which it became more transparent to visual qualities rather than experimental qualities. Such a shift blurred the significant difference between original and copy in general understanding, where the criteria of artistic creation and ordinary production are also confused in architectural domains.Most of the examples of architectural publication in this period represent popular position. Straightforward objective custom of modern period is mostly replaced with the image-based culture in this period, which results in a deficiency of reliability in these publications. Attractive formats and colourful contents of publications indicate reductive methods in the representation of architectural product. Experimental dimension in architecture is lost in the image-based illustrations of media, and architectural product is promoted only with the visual qualities. This type of an approach resulted in an illusory importance of the exterior over content, where contextual and conceptual qualities of the design are forgotten. Especially in the developing countries like Turkey, where the second hand reproductions of images gain a greater power over the society, this change can easily be observed from the professional practice of the country. In this regard, this study attempts to uncover the transformative relation of architectural media and architectural practice in Turkey. It is observed in the analysis of the thesis that, the most important reason for the eclectic and low-quality construction in the country, is the uncritical and extensive use of image-based systems in architectural media. In this sense, in order to achieve the quality of construction in the country, an objective criticism of architectural media in Turkey is inevitable.