A Critical approach: The correlation of architecture and commercial image
Mimarlık ve ticari imaj ilişkisine eleştirel bir yaklaşım
- Tez No: 75750
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDİ GÜZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 1998
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mimarlığın son on yılda ekonomi, teknoloji ve kültürün sürekli değişim gösteren koşul ve biçimlerine giderek daha çok boyun eğdiği iddia edilebilir. Ticari imaj, kültürel, ekononomik ve teknoloji alanlardaki bu dönüşümün bir özet-simgesi olarak mimarlık üretimini de kendi iç dinamikleriyle belirleme eğilimindedir. Bu duruma bireysel ve tekil karşı duruşlar olsa bile genel olarak, üretim ve tüketim imajın belirleyiciliğinde gerçekleşmektedir. Konut mimarlık pratiği açısından hem deneysel hem de bireysel ifadenin tekil olarak kurgulandığı bir zemin sunmaktadır. Günümüzde ise imaj ve mimarlığın bir araya geldiği popüler bir alana dönüşmüştür. Bu çalışma, mimarlık ve imajın hangi koşullar altında bir araya gelip etkileşime geçtiklerini konut bazında kavramaya çalışan eleştirel bir çabayı içermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present decade, architecture seems to have submitted itself to the rapid changing conditions in economy, technology and culture. The commercial image as a manipulated industrial product and as an icon for economic, technological and cultural transformations tends to determine the architectural practice on its own initiative. Although singular critical stances may be observed, overall production and consumption is widely determined by the image. House is an experimental ground where the individual expression is contrived singularly in the architectural profession. Yet, today, it has become the popular ground where image and architecture meet and blend. This study aims to present a critical effort to understand the conditions and results of an interaction between architecture and image through the comprehensive evaluation of image-based production of house.