Yetişkinlerde covid-19 kaynaklı psikolojik sıkıntı ile yeme arzusu ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between covid-19 induced psychological distress and desire to eat and social media addiction in adults
- Tez No: 757510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN NEDİM BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerin Covid-19 kaynaklı psikolojik sıkıntı ile yeme arzusu ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkiyi incelemek, aynı zamanda bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan yetişkin bireyler, örneklemini ise, araştırmaya çevrimiçi katılan 406 yetişkin birey oluşturmuştur. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Covid-19 Psikolojik Sıkıntı Ölçeği, Yeme Arzusu Ölçeği ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği kullanılarak, çevrimiçi anket aracılığı ile toplanmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25 programı kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri ile ilgili normallik varsayımı çarpıklık ve basıklığa dair veriler ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklem t-testi ve ANOVA Analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak, Covid-19 kaynaklı psikolojik sıkıntı ile yeme arzusu ve sosyal medya bağımlılığı arasında anlamlı düzeyde pozitif ilişki bulunmuştur. Covid-19 kaynaklı psikolojik sıkıntı düzeyinde cinsiyet, yaş, çalışma durumu ve Covid geçirme durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Yeme arzusu düzeyinde cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma, Covid geçirme, psikolojik destek alma değişkenlerine göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Sosyal medya bağımlılığı düzeyinde cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışma durumu, gelir durumu, çocuk sahibi olma, Covid geçirme değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda, Covid-19 nedeniyle oluşan psikolojik sıkıntı, aşırı yeme arzusu ya da sosyal medya bağımlılığı gibi olumsuz durumlara karşı psikologlar ve ilgili meslek elemanlarının psikolojik yardıma ihtiyaç duyan bireylere daha etkin psikolojik destek verebilmeleri için bu araştırma bulgularından yararlanmaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between psychological distress caused by covid-19 of adult individuals and their desire to eat and social media addiction. In addiction, it was aimed to determine whether these variables differ according to the demographic characteristics. The population of the study was made up of adult individuals living in Turkey, and the sample was consisted of 406 adult individuals who participated in the study through online. Relational survey model was used in the research. The data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Covid-19 Psychological Distress Scale, the Desire to Eat Scale and the Social Media Addiction Scale via an online questionnaire. The SPSS 25 program was used to evaluate the collected data. The SPSS 25 program was used to evaluate the collected data. The normality assumption related to the variables of the study was evaluated with data on skewness and kurtosis. The Correlational Analysis, Independent Sample t-test, Anova were used to analyse the data. As a result, it was determined that there is a statistically significant positive relationship between psychological distress caused by Covid-19 and desire to eat and social media addiction. Significant differences were found in the psychological distress caused by covid-19 according to the gender, age, working status and having Covid variables. There were significant differences in the level of desire to eat compared to the variables of gender, age, marital status, having children, having Covid, receiving psychological support. Significant differences were found in the level of social media addiction according to gender, age, marital status, working status, income status, having a child and having Covid. In accordance with these results, it can be suggested that psychologists and the related professionals should benefir these research findings in order to provide more effective psychological support to the individuals who need psychological help against negative situations such as psychological distress, excessive eating desire or social media addiction caused by Covid-19.