Etik-epistemolojik bağlam
The ethical-epistemological context
  1. Tez No: 757511
  2. Yazar: SARE UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı epistemoloji ve etik arasında estetik bir bağ kurarak; insanların düşüncelerinin de söylemleri ve eylemleri gibi kendi seçimlerine dayanan bir edim olduğunu ortaya koyabilmektir. Düşünmenin dil ve eylemle olan ilişkisi; insan eylemlerinin doğru düşünme ekseninde yeniden değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bilgiye neden sorusunu sormak etik öznenin; etik bilinçle, bilmeyi değer yüklü bir yeti olarak görmesini ve bilme sorumluluğu üstlenmesini sağlayacaktır. Bu çerçevede bilgi, söylem ve eylem arasındaki tutarsızlık, etik ve epistemolojik bir problem olarak görülmüş, çözüme yönelik bir bağlam teklif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to establish an aesthetic link between epistemology and ethics; is to reveal that people's thoughts, like their discourses and actions, are an act based on their own choices. The relationship of thinking with language and action; requires re-evaluation of human actions on the axis of correct thinking. Asking the question of why to the information, It will enable the ethical subject to see knowing with ethical consciousness as a value-laden skill and to take on the responsibility of knowing. In this context, the inconsistency among knowledge, discourse and action was seen as an ethical and epistemological problem, and a solution-oriented context was proposed.