Çelik balenli korselerde adapte edilmiş çelik balenin statik ve dinamik dengeye etkisi
The effect of adapted steel underwire on static and dynamic balance in steel underwire corsets
  1. Tez No: 757521
  2. Yazar: EDANUR HALVALI
  3. Danışmanlar: PROF. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, bel ağrısı yaşayan bireylerde prostetist ortotist tarafından kişiye göre adapte edilen çelik balenli lumbosakral ortezin ağrı, konfor, plantar basınç, statik ve dinamik dengeye etkisini incelemekti. Çalışmaya İstanbul Medipol Üniversitesi Protez Ortez Merkezi'ne gelen 18-65 yaş aralığında 30 bel ağrısı yaşayan kadın ve erkek gönüllü dahil edildi. Crossover olarak tasarlanan çalışma, ortezsiz, bel ağrısı olan kişi tarafından takılan ortezli ve prostetist ortotist tarafından adapte olmak üzere üç yöntem ve tek gruptu. Her iki ortez takma yöntemini takiben ağrı şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS) ve konfor düzeyi Ortez Konfor Skoru ile ölçüldü. Ortezli olarak 30 dakika beklemeleri istendi ve ardından ağrı şiddeti ve konfor düzeyi tekrar ölçüldü. Dinamik denge için Y Denge Testi (YDT) ve Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) kullanıldı. Plantar basınç ve statik denge pedobarografi cihazıyla analiz edildi. Statik basınç ve stabilometrik veriler bulundu. Elde edilen verilere göre; prostetist ortotist tarafından adapte edilen çelik balenli lumbosakral ortezin, ağrı şiddetini, konfor düzeyini ve dinamik dengeyi iyileştirdiği bulundu (p0,05). Bu çalışma, bel ağrılı bireylerde kullanılan prefabrik çelik balenli lumbosakral ortezin ilgili profesyonel tarafından kişiye özel adapte edilmesinin daha etkili olduğunu göstermiştir ve adapte edilmesinin önemini vurgulamıştır. Kişiye özel adapte edilerek takılan çelik balenli lumbosakral ortezin uzun süreli etkilerini inceleyen daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of steel underwire lumbosacral orthosis adapted to the individual by the prosthetist orthotist on pain, comfort, plantar pressure, static and dynamic balance in individuals with low back pain. Thirty male and female volunteers between the ages of 18-65 who came to Istanbul Medipol University Prosthesis Orthotics Center and experienced low back pain were included in the study. The study was designed as Crossover. The study consists of three methods and a single group, which are orthosis-free, worn by a person with low back pain, and adapted by a prosthetist orthotist. Following both orthosis insertion methods, pain severity was measured with Visual Analogue Scale (VAS) and comfort level was measured with Orthosis Comfort Score. They were asked to wait for 30 minutes with orthosis, and then the pain severity and comfort level were measured again. Y Balance Test (YBT) and Functional Reach Test (FRT) were used for dynamic balance. Plantar pressure and static balance were analyzed with pedobarography device. Static Pressure and stabilometric data were found. According to the data obtained; It was found that the steel underwire lumbosacral orthosis adapted by the prosthist orthotist improved pain intensity, comfort level and dynamic balance (p0.05). This study, showed that the customization of the prefabricated steel underwire lumbosacral orthosis used in individuals with low back pain by the relevant professional was more effective and emphasized the importance of adapting it. There is a need for more comprehensive studies examining the long-term effects of the lumbosacral orthosis with steel underwire, which is adapted to the individual.