İdari işlemlerde yokluk teorisi
Inexistence theory in administrative acts
  1. Tez No: 757520
  2. Yazar: BEYZA BAŞER BERKÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İdari işlemlerde yokluk teorisi, idarenin işlemlerinin varlık koşulu olan kurucu unsurlarında mevcut eksikliklerin ve sakatlıkların o işlemin geçersizliğinden daha ağır bir yaptırım gerektireceği düşüncesinden hareketle, işlemin hukuken hiç doğmamış kabul edilmesini ve hukuk düzeninde değişiklik meydana getirmemesini ifade etmektedir. Yok hükmünde olan işlemlerin niteliğinin anlaşılabilmesi için, tez çalışmamızda öncelikle idari işlemlerin varlık kazanmasının koşulları ve idari işlemlerin doğduğu andan itibaren hukuka uygunluk karinesinden faydalanmaları özelliği ile hangi hallerde ortada kesin ve yürütülebilir bir işlemin mevcut kabul edileceği kısaca açıklanmıştır. Bu açıklamalardan sonra, idari işlemlerde yokluğun türleri ve idari işlemin hangi unsurları yönünden yokluğun mümkün olduğu öğretide yer alan görüşler ve içtihat gözetilerek ele alınmıştır. Çalışmamızın devamında, yok hükmünde olan işlemlerin tespiti, yargı mercilerinin yaklaşımı, yargılama sorunları ve bu sorunların çözümü için alternatif hukuki yolların mümkün olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The theory of inexistence in administrative acts refers to the fact that the acts are considered legally unborn and does not constitute a change in the legal order, based on the idea that the deficiencies and disabilities present in the constituent elements of the administration's acts, which are conditions of its existence, will require a more severe sanction than the invalidity of that acts. In order to understand the nature of the acts which are accepted as inexistent, primarily the conditions of existence of the administrative acts, the ability to benefit from the presumption of legal compliance of the administrative process from the moment they are born and when a definitive and executable process will be considered present is briefly explained in our thesis. After these explanations, the types of inexistences in administrative acts and the possible elements of administrative acts which may cause inexistence are discussed by considering the doctrine and case law. Furthermore, the determination of the inexistent acts, the approach of the judicial authorities, the problems of proceeding and whether alternative legal remedies are possible to solve these problems are examined.