A study of the cornerstone maths project teachers' classroom practices: Geometric similarity using cornerstone maths software
Cornerstone Matematik Projesi Öğretmenlerinin Sınıf Uygulamalarına Yönelik Bir Çalışma: Cornerstone Mathematik Yazılımını Kullanarak Geometrik Benzerlik
  1. Tez No: 757550
  2. Yazar: ALİ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London - University College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın odağı dinamik geometri teknolojisi ile öğretmenlerin sınıf uygulamaları arasındaki etkileşimdir. Araştırma, geometrik benzerlik konusunu öğretirken dijital teknolojiyi öğretim amaçlı kullanma konusunda farklı deneyimlere sahip öğretmenlerin elinde, yeni bir dinamik aracın (Cornerstone Matematik yazılımı) sınıf uygulamasının çeşitli özellikleriyle nasıl etkileşime girdiğini ortaya koymaktır. Çalışma çoklu vaka çalışması tasarımının özelliklerini entegre etti ve İngiltere'de iki ortaokuldan iki matematik öğretmeni ile yürütüldü. Veriler sınıf içi gözlemler ve yarı yapılandırılmış ders sonrası öğretmen görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarını karşılaştırmak ve analiz etmek için, sınıf uygulamasının beş bileşkesine odaklanan (çalışma ortamı, kaynak sistemi, aktivite yapısı, sınıf planı ve zaman ekonomisi)“Sınıf Uygulamasının Yapılandırma Özellikleri (SUYÖ)”çerçevesi teorik bir lens olarak kullanıldı. Veri analizi, dijital teknoloji kullanılan sınıf içi uygulamanın beş yapılandırma özellikleriyle ilgili çeşitli önemli bulgular ortaya koymaktadır. Örneğin, öğretmenlerin dijital teknolojiyi öğretim amaçlı kullanma deneyimlerinin değişen seviyeleri, sınıf etkinlikleri sırasında teknoloji kullanımlarının miktarı ve teknolojiyi nasıl kullandıkları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Buna ek olarak, öğretmenler, iyi fikirler içeren önceden tasarlanmış teknolojik kaynakların sınıf uygulamalarında dijital teknolojilerin didaktik potansiyelini daha iyi kullanmalarını desteklediğini düşünmektedir çünkü öğretmenlerin bu tür kaynakları hazırlamak için yeterli zamanları yoktur. Kanıtlar öğretmenlerin teknolojiyi sınıflarına entegre etmek için hazırlanmalarının derslerini planlama sürecinde öğretilecek matematiksel içerik üzerinde zamanlarını yeterince verimli kullanmamalarına yol açtığını göstermektedir. Son olarak, sınıf uygulaması sırasında ortaya çıkan bazı teknik zorluklara rağmen, dijital teknolojilerin kullanımı öğrencilerin matematiksel fikirleri öğrenmesini kolaylaştırır ve hızlandırır. Bu tez, iki öğretmenin vaka durumlarını karşılaştırarak, öğretmenlerin sınıflara teknoloji entegrasyonunun daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The focus of this research is on the interaction between dynamic geometry technology and teachers' classroom practices. The research seeks to reveal how a new dynamic tool (the Cornerstone Maths software) interacts with various features of classroom practice when teaching geometric similarity in the hands of teachers with varying levels of experience in using digital technology to teach. The study integrated features of multiple case study design and involved two mathematics teachers from two secondary schools in England. The data was collected through classroom observations and semi-structured post-lesson teacher interviews. To compare and analyse teachers' classroom practices, the Structuring Features of Classroom Practice (SFCP) framework (Ruthven, 2009b) was used as a theoretical lens, which focuses on five components of classroom practice: working environment, resource system, activity structure, curriculum script, and time economy. Data analysis suggests several key findings related to five structuring features of classroom practice using digital technology. For instance, the varying levels of teachers' experience in using digital technology to teach have a considerable influence on the degree and type of their technology use during classroom activities. In addition, teachers think that pre-designed technological resources with good ideas support them to better exploit the didactic potential of digital technologies in classroom practice because they do not have enough time to prepare such resources. The evidence shows that teachers' preparation for integrating technology into classrooms leads them to not use their time productively enough on the mathematical content to be taught in the course of planning their lessons. Lastly, despite some technical difficulties appears during classroom practice, the use of digital technologies facilitates and accelerates students' learning of mathematical ideas. This thesis attempts to make a contribution to developing a better comprehensive understanding of teachers' technology integration into classrooms through a comparison of two teachers' cases.