Özel bir spor merkezine başvuran bireylerde görülen duygusal yeme durumu ve egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkinin araştırılması
Evaluation of the relationship emotional eating status and exercise addiction i̇n i̇ndividuals applying to A private sports center
- Tez No: 757570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma; özel bir spor merkezine başvuran bireylerde duygusal yeme durumunun egzersiz bağımlılığı ile ilişkisinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Çalışma 1 Haziran 2020-1 Kasım 2020 tarihleri arasında özel bir spor merkezine üye olan 19-50 yaş aralığındaki 125 kadın, 99 erkek olmak üzere toplam 224 bireyle gerçekleştirilmiş olup Haziran 2021-Kasım 2021 tarihleri arasında veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, duygusal yeme durumlarını belirlemek amacıyla Duygusal Durumlarda Yeme Alışkanlığı Ölçeği (EESQ), egzersiz bağımlılığını sorgulamak amacıyla Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği (EBÖ-21) uygulanmıştır. Duygusal Durumlarda Yeme Ölçeğinin toplam puan ortalaması ve Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği toplam puan ortalaması ile birlikte antropometrik ölçümleri değerlendirilmiştir. Verilere ilişkin analizler SPSS 25.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler, Shapiro Wilk testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis ve Post Hoc Bonferronni testi uygulanmıştır. Araştırma grubunun yaş ortalaması 31,26±8,39 yıl olup, boy ortalaması 170,49±9,02 cm, ağırlık ortalaması 73,51±18,37 kg ve beden kütle indeksi ortalaması 24,98±4,69 kg/m2 olarak bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda Duygusal Durumlarda Yeme Ölçeği ile Egzersiz Bağımlılığı ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research; This study was conducted to investigate the relationship between emotional eating status and exercise addiction in individuals who applied to a private sports center. The study was carried out with a total of 224 individuals, 125 females and 99 males, aged between 19-50, who were members of PowerGym Fitness Club between June 1, 2020 and November 1, 2020, and data were collected between June 2021 and November 2021. Emotional Eating Habits Scale (EESQ) was used in order to determine demographic characteristics, anthropometric measurements and emotional eating status of individuals participating in the research, and Exercise Addiction Scale (EBÖ-21) was used to question exercise addiction. Anthropometric measurements were evaluated together with the total mean score of the Eating in Emotional Situations Scale and the total mean score of the Exercise Addiction Scale. Analyzes of the data were carried out using the SPSS 25.0 program. Descriptive statistics, Shapiro Wilk test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis and Post Hoc Bonferronni tests were used in the analysis. The mean age of the research group was 31.26±8.39 years, the average height was 170.49±9.02 cm, the average weight was 73.51±18.37 kg, and the body mass index was 24.98±4.69 kg/m2. found. As a result of the analysis, no statistically significant relationship was found between the Emotional Eating Scale and the Exercise Addiction Scale (p>0.05).