Konya'da mevcut beslenme alışkanlıklarının vücut kompozisyonu ve bazı biyokimyasal bulgular üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of current nutritional habits on body composition and some biochemical parameters in Konya
- Tez No: 920774
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KAAN TEKİNŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma Temmuz- Ekim 2024 tarihleri arasında Konya'da özel bir beslenme ve diyet danışmanlık merkezine başvuran, çalışmayı kabul eden rastgele seçilmiş 18 - 65 yaş arası 182 bireyin BKİ değerleriyle besin tüketim kayıtlarını, vücut bileşen değerlerinin ve bazı biyokimyasal parametrelerle arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Veriler yüz yüze görüşme yapılarak toplanmıştır. Bireylerin demografik özellikleri, sağlık ve beslenme durumları yapılan anketle değerlendirilmiştir. Ayrıca 3 günlük besin tüketim kayıtları alınmış ve Tanita MC-780 analiz cihazı ile vücut bileşenleri değerlendirilmiştir. Katılımcılardan kan örnekleri de istenmiştir. Kan değerleri 8-12 saatlik açlık sonrası sabah saatlerinde alınmış ve standart biyokimyasal analiz protokollerine uygun olarak analiz edilmiş olup sonuçlar analizlere dahil edilmiştir. Bulgular SPSS IBMSPSS-25 Paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde yüksek yağ ve karbonhidrat dağılımına sahip bir beslenme düzeni gözlemlenmiştir. Katılımcıların %11'inin normal kilo aralığında, %35'inin şişman, %54'ünün obez kilo aralığında oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to determine the relationship between BMI values and food consumption records, body component values and some biochemical parameters of 182 randomly selected individuals aged 18-65 who applied to a private nutrition and diet consultancy center in Konya between July and October 2024. Data were collected through face-to-face interviews. Demographic characteristics, health and nutritional status of the individuals were evaluated with a survey. In addition, 3-day food consumption records were taken and body components were evaluated with the Tanita MC-780 analyzer. Blood samples were also requested from the participants. Blood values were taken in the morning hours after 8-12 hours of fasting and analyzed in accordance with standard biochemical analysis protocols, and the results were included in the analyses. The findings were evaluated using the SPSS IBMSPSS-25 Package program. When the results were examined, a diet with high fat and carbohydrate distribution was observed. It was determined that 11% of the participants were in the normal weight range, 35% were overweight, and 54% were in the obese weight range.