Taekwondo sporcularında imgeleme türlerinin karşılaştırılması
Examination of imagery TYPES of taekwondo athletes
- Tez No: 757575
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, imgeleme türleri arasındaki yapısal ilişkiyi test etmek, imgelemenin belirtilen dört boyutu ne derece temsil ettiğini ortaya koymak ve son olarak sporcuların sosyo-demografik özellikleri ile imgeleme türleri/düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığını tespit etmektir. Araştırma amacının gerçekleştirilmesi ve sorunsalın çözümü için en uygun yöntemin nicel araştırma yöntemi olduğu düşünülmüştür ve araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, Türkiye'de 12 yaş ve üzeri lisanslı aktif olarak spor hayatına devam eden taekwondo sporcuları oluşturmuştur. Türkiye'de 12 yaş ve üzeri lisanslı aktif olarak spor hayatına devam eden 449 taekwondo sporcusu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin bir kısmı yüz yüze anket tekniği ile büyük çoğunluğu ise internet üzerinden anket tekniği kullanılarak, kolayda örnekleme yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırma kapsamında veri setinin analizi için IBM SPSS Statistic Base 23V ve AMOS paket programları kullanılmıştır. Bu araştırma kapsamında yapılan farklılık analizi sonuçlarına göre; katılımcıların bilişsel imgeleme, motivasyonel özel imgeleme ve motivasyonel genel ustalık faktörleri antrenörün millilik durumuna göre farklılık göstermektedir. Doğrulayıcı faktör analizi sonuçlarına göre; model için elde edilen uyum değerleri model uyumunun (model fit) sağlandığını tespit edilmiştir. İyileştirilmiş ölçüm modeline ilişkin doğrulayıcı faktör analizi sonuçlarına göre örtük değişkenler ve gözlenen değişkenlerin“p”değerleri 0,001'den küçük olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to test the structural relationship between imagery types, to reveal to what extent imagery represents the four dimensions, and finally to determine whether there is a statistically significant difference between the sociodemographic characteristics of the athletes and the imagery types/levels. Quantitative research method was thought to be the most appropriate method for the realization of the research purpose and the solution of the problem, and the quantitative research method was used in the research. The study population of the research consisted of licensed taekwondo athletes aged 12 and over who continue their active sports life in Turkey. 449 taekwondo athletes aged 12 and over and actively continuing their sports life in Turkey constituted the sample of the research. Some of the data were obtained by using the face-to-face survey technique and the majority of the data was obtained by using the online survey technique, by convenience sampling method. Within the scope of the research, IBM SPSS Statistic Base 23V and AMOS package programs were used for the analysis of the data set. According to the results of the difference analysis conducted within the scope of this research, the cognitive imagery, motivational specific imagery and motivational general mastery factors of the participants differ according to the nationality of the coach. According to the results of confirmatory factor analysis, it was determined that the fit values obtained for the model provided the model fit. According to the confirmatory factor analysis results of the improved measurement model, the“p”values of the latent variables and observed variables were found to be less than 0.001.