Milletlerarası mal satımına ilişkin sözleşmeler hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşmasında (CISG) malların sözleşmeye uygunluğu ve üçüncü kişilerin hak veya talepleri
Conformity of goods to the contract and rights or claims of third parties in the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG)
  1. Tez No: 757585
  2. Yazar: ÇAĞATAY KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLEN SİNEM TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG), konusunu taşınırların oluşturduğu milletlerarası nitelik taşıyan satım sözleşmelerini konu alır. CISG'in 35 ila 44. maddeleri arasında düzenlenen“Malların Sözleşmeye Uygunluğu ve Üçüncü Kişilerin Hak veya Talepleri”başlıklı ikinci ayrımı, hukukumuzdaki satıcının ayıptan ve zapttan sorumluluğu hükümlerine karşılık gelmektedir. Çalışmamız kapsamında ilk olarak CISG'in uygulama alanı tespit edilmiş olup devamında CISG çerçevesinde satıcının sözleşmeye uygun mal teslim etme yükümlülüğü ve bu yükümlülüğe aykırılık hâlinde alıcının başvurabileceği hukuki imkânlar, doktrin ve mahkeme kararları ışığında ele alınmıştır. İlgili kısımlarda benzerlikler ve farklılıklar yönünden Türk hukuku ile karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG), deals with contracts of sale with an international character, formed by movables. The second distinction, titled“Conformity of Goods to the Contract and Rights or Claims of Third Parties”, which is regulated between articles 35 and 44 of CISG, corresponds to the provisions of the seller's liability for defects and seizure in our law. Within the scope of our study, firstly, the application area of CISG was determined, and then the seller's obligation to deliver goods in accordance with the contract within the framework of CISG and the legal opportunities that the buyer can apply in case of violation of this obligation, discussed in the light of doctrine and court decisions. Comparisons were made with Turkish law in terms of similarities and differences in the relevant parts.