STEM alt yapılı yarışmalara katılan ortaokul öğrencilerinin meslek tercihlerine yönelik görüşleri
Opinions of secondary school students participating in STEM infrastructure competitions on vocational preferences
- Tez No: 757590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
STEM, fen, teknoloji, mühendislik ve matematik branşlarının kısaltması olarak okulda verilen eğitimlerle birlikte bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi disiplinler arası sistem ile entegrasyonudur. STEM eğitimi bireyi okul öncesinden doktora sonrasına kadar tüm kademelerde hem okul hayatında hem de gayri resmi olarak okul sonrası programlar ve eğitim faaliyetlerini kapsamaktadır. Robotik, STEM öğretiminde etkili bir öğretim yöntemidir. Robotik kodlama mühendislik ve teknoloji kavramlarının gerçek dünyadaki uygulamalarında ve fen ve matematiğin soyutluğunu gidermekte yardımcı olmaktadır. Çeşitli robotik aktiviteler ve robotik programlar sayesinde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik öğrenimi gelişirken aynı zamanda teknoloji odaklı alanlara ilginin artmasını sağlanmaktadır. Robot tasarımları, robot projeleri ve robot yarışmaları uygulamalarıyla öğrencilerin problem çözme, eleştirel düşünme, problemlere pratik çözümler bulma, kendi yeteneklerinin farkına varma, teknolojiyi kullanma düzeylerinde artma, yaparak yaşayarak deneyimler kazanma ve teknoloji kullanmaya daha fazla istekli olma gibi becerileri kazandırmaktadır. Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) alt yapısına sahip yarışmaların konu edildiği bu çalışmanın amacı bu etkinliklere katılan öğrencilerin görüşlerini belirlemek ve anlamlandırmaktır. Bu çalışmada nitel araştırmalardan betimsel analiz tekniği kullanılarak veriler değerlendirilmiştir. Analizler kapsamında STEM alt yapısına sahip yarışmalara katılan 2'si kız 8 ortaokul öğrencisiyle yarı yapılandırılmış sorular çerçevesinde kodlar, boyutlar ve temalar oluşturulmuştur. Öğrencilerin görüşleri üzerinden kariyer, proje ve teknoloji yarışmaları şeklinde temalar oluşturulmuştur. Temaların alt boyutlarında ve kodlarında fen bilimleri disiplinleri çerçevesinde yapılan yarışmaların kariyere katkı sağlayacağı, meslek seçiminde etkili olacağı yönünde görüşler ortaya çıkarken teknolojik yapıyı anlamlandırmada da STEM'in etkili olduğu saptanmıştır. Fen bilimleri disiplinleri kapsamında eğitimin başarılı olması ve istenen düzeye yükseltilmesinin yolu olarak bu disiplinlerin teorik öğretiminden ziyade gündelik pratiklerde yer bulmasıyla mümkün olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
STEM, as an abbreviation of science, technology, engineering and mathematics branches, is the integration of the interdisciplinary system such as science, technology, engineering and mathematics with the education given at the school. STEM education encompasses both in-school and unofficial after-school programs and educational activities at all levels, from pre-school to post-doctoral students. Robotics is an effective teaching method in STEM teaching. Robotic coding helps in real-world applications of engineering and technology concepts and in removing the abstraction of science and mathematics. Thanks to various robotic activities and robotic programs, science, technology, engineering and mathematics learning is improved, while at the same time, interest in technology-oriented fields is increased. With the applications of robot designs, robot projects and robot competitions, students gain skills such as problem solving, critical thinking, finding practical solutions to problems, realizing their own abilities, increasing their level of using technology, gaining experiences by doing and being more willing to use technology. The aim of this study, in which competitions with a Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) infrastructure are the subject, is to determine and make sense of the views of the students participating in these activities. In this study, data were evaluated by using the descriptive analysis technique from qualitative research. Within the scope of the analysis, codes, dimensions and themes were created within the framework of semi-structured questions with 8 secondary school students, 2 of whom were girls, who participated in competitions with STEM infrastructure. Themes in the form of career, project and technology competitions were created based on the opinions of the students. In the sub-dimensions and codes of the themes, there were opinions that the competitions held within the framework of science disciplines would contribute to the career and be effective in the choice of profession, while it was determined that STEM was effective in making sense of the technological structure. It is thought that as a way to be successful in education within the scope of science disciplines and to increase it to the desired level, it is possible to find a place in daily practices rather than theoretical teaching of these disciplines.