Kurumsal yönetim kalitesinin kur krizi ortamında finansal performansa etkisi
The effect of corporate governance quality on financial performance in a currency crisis environment
- Tez No: 757594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de faaliyette bulunan 80 firmanın 2017-2018 kurumsal yönetim değişkenlerinin (Yönetim Kurulu toplantı sayısı, Yönetim Kurulu üye sayısı, Yönetim Kurulu Bağımsız üye sayısı, firmaların halka açıklık oranı, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür'ün aynı kişi olması, Yönetim Kurulu'nda kaç kişinin aile üyesi olduğu, Denetim Komitesi'nin olup olmaması, Denetim Komite'sinde bağımsız üye sayısı, İç Denetim Departmanı olup olmaması, Bağımsız Denetim firmasının 4 büyük denetim firmasından olup olmaması, en büyük pay oranı, firma ortak sayısı, kurumsal ortak sayısı, kişi ortak sayısı, yabancı ortak sayısı, Yönetim Kurulu'ndaki bağımsız üyenin toplam üye sayısına oranı) kur krizi döneminde, finansal performanslarına etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Veriler, çoklu doğrusal regresyon modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada bağımlı değişkenler; özkaynak karlılığı, aktif karlılığı, satış karlılığı ve satış büyüme oranıdır. Araştırma bulgularına göre aktif karlılık ve CEO ilişkisi arasında, özkaynak karlılığı ile halka açıklık oranı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bununla birlikte kurumsal yönetimin kuvvetli oluşu kur krizi döneminde olumlu bir etki yaratmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the affect of 2017-2018 corporate governance variables of 80 companies operating in Turkey (number of Board meetings, number of Board members, number of independent members of the Board of Directors, free float ratio of companies, Chairman of the Board of Directors and General Manager being the same person, How many family members are on the Board of Directors, whether there is an Audit Committee or not, the number of independent members in the Audit Committee, whether there is an Internal Audit Department, whether the Independent Audit firm is one of the 4 largest audit firms, the largest share ratio, the number of company partners, number of corporate partners, number of individual partners, number of foreign partners, ratio of independent members to the total number of members in the Board of Directors) on their financial performance during the currency crisis period were analiyzed using a multiple linear regression model. Dependent variables in the research are; return on equity, return on assets, return on sales and sales growth rate. According to the research findings, there was no significant relationship between return on assets and CEO, between return on equity and free float ratio. However, it was observed that the strong corporate governance did not have a positive effect during the currency crisis period.