Kronik bel ağrılı hastalarda yapılandırılmış ağrı eğitiminin ağrı ve performans parametrelerine etkisi
The effect of structured pain education on pain and performance parameters in patients with chronic low back pain
  1. Tez No: 757609
  2. Yazar: AYŞE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KAYA CİDDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamızda kronik bel ağrılı (KBA) hastalarda yapılandırılmış ağrı eğitiminin (AE) ağrı ve performans parametrelerine etkisini belirlemek amaçlandı. Çalışmamıza dahil edilen 18-65 yaş arası 35 birey, egzersiz grubu (EG; n=20) ve ağrı eğitim grubu (AEG; n=15) olarak randomize edildi. EG'ye 3 hafta boyunca düşük yük motor kontrol (DYMK) egzersizleri uygulandı. AEG'ye ise DYMK'ne ek olarak AE verildi. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedilerek çalışmanın başlangıcı ve sonunda ağrı durumları, şiddeti ve özellikleri Sayısal Ağrı Derecelendirme Ölçeği (SADÖ), Kısa Form McGill Ağrı Anketi (KF-MGAA), Ağrı Tespit Anketi (ATA) ve Dereceli Kronik Ağrı Skalası-Revize (DKAS-R); ağrıyla ilişkili algıları Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ), Ağrı Öz Yeterlilik Anketi (AÖYA), Ağrı İnançları Ölçeği (AİÖ); ağrıyla ilişkili hareket korkuları Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), ağrıyla ilişkili engellilik durumları Roland Morris Engellilik Anketi (RMEA) ile değerlendirildi. Fiziksel performans Pasif Lomber Ekstansiyon Testi (PLET), Parmak Yer Testi (PYT) ve Fiziksel Performans Test Bataryası (FPTB) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the effect of structured pain training (AE) on pain and performance parameters in patients with chronic low back pain (KBA). 35 individuals aged 18-65 years in our study were randomized into the exercise group (EG; n=20) and the pain training group (AEG; n=15). Low load motor control (DYMK) exercises were applied to EG for 3 weeks. AE was given to AEG in addition to DYMK. The demographic information of the participants, their pain status, severity and characteristics at the beginning and end of the study Numerical Pain Rating Scale (SADO), Short Form McGill Pain Questionnaire (KF-MGAA), Pain Detection Questionnaire (ATA) and Graded Chronic Pain Scale-Revised (DKAS-R); pain-related perceptions Pain Catastrophizing Scale (PAS), Pain Self Efficacy Questionnaire (AOYA), Pain Beliefs Scale (AIO); fears of movement were evaluated with Tampa Kinesiophobia Scale (TKO); disability was evaluated with the Roland Morris Disability Questionnaire (RMEA). Physical performance was evaluated with Passive Lumbar Extension Test (PLET), Finger Place Test (PYT) and Physical Performance Test Battery (FPTB).