The mediating role of brand image on the effect of social media marketing on brand loyalty: A research on ready-to-wear industry
Sosyal medya pazarlamasının marka sadakatine etkisinde marka imajının aracılık rolü: Hazır giyim sektörü üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 757627
  2. Yazar: SİNEM UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AKAY ÜNVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Son yıllarda küreselleşme, teknolojik gelişmeler, tüketici bilinci gibi birçok faktöre bağlı olarak tüketici tercihleri hızla değişmektedir. Tüketicilerin pazarda rekabet eden yüzlerce marka arasından doğru olanı bulması zaman alır ve risklidir. Sosyal medyanın pazarlama üzerindeki etkisi emsalsizdir ve çevrimiçi tüketici katılımını artırmanın temel bir bileşeni olarak kabul edilir. Bu noktada sosyal medya pazarlaması tüketicilerin marka tercihlerinde en etkili yöntemlerden biridir. Özellikle tüketim sıklığı yüksek ürünler üreten birçok marka, maliyeti düşük ve hedef kitleye kolay ulaşmayı sağlayan sosyal medyayı, pazarlama araçlarının içerisine dahil etmiştir. Günümüz rekabet çağında, firmalar fiziksel özelliklere dayalı bir rekabet avantajı geliştiremez ve sürdüremezler. Bu nedenle çoğu firma, müşteri memnuniyetini artıran ve müşterilerle sürdürülebilir bir ilişkiyi destekleyen marka imajı gibi soyut yönleri kullanır. Ayrıca yeni müşteri kazanmanın maliyeti, mevcut müşteriyi elde tutmanın maliyetinden daha yüksek olduğu için marka sadakati şirketler için her zaman ön planda olmuştur. Tüm bunların ışığında çalışmanın amacı, sosyal medya pazarlamasının marka sadakati üzerindeki etkisinde marka imajının aracılık rolünü analiz etmektir. Veri toplama sürecinde anket yöntemi tercih edilmiş ve olasılıksız örnekleme yöntemlerinden kartopu örneklemesi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında ilgili markanın sosyal medya hesabıyla etkileşimde bulunan tüketici sayısı dikkate alındığından geçerli anket sayısı 335 olarak kabul edilmiştir. Anket verileri SPSS 25 ve SPSS Process 2.16 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre sosyal medya pazarlaması, marka imajı ve marka sadakati arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Sosyal medya pazarlamasının marka imajı aracılığıyla marka sadakati üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, consumer preferences have changed rapidly due to many factors, such as globalization, technological developments, and consumer awareness. It takes time and is risky for consumers to find the right one among hundreds of brands competing in the market. The impact of social media on marketing is unprecedented and is considered a key component of increasing online consumer engagement. At this point, social media marketing is one of the most effective methods for consumers' brand preferences. In particular, many brands that produce products with high consumption frequency have included social media, which is low in cost and provides easy access to the target audience, into their marketing tools. In today's age of competition, firms cannot develop and maintain a competitive advantage based on physical characteristics. Therefore, most firms use intangible aspects like brand image, which increase customer satisfaction and promote a sustainable relationship with customers. In addition, brand loyalty has always been at the forefront for companies as the cost of acquiring new customers is higher than the cost of retaining existing customers. In the light of all these, the aim of the study is to analyze the mediating role of brand image in the effect of social media marketing on brand loyalty. In the data collection process, the survey method was preferred and snowball sampling was used from the non-probability sampling methods. Within the scope of the research, the number of valid surveys was accepted as 335 since the number of consumers interacting with the social media account of the relevant brand was taken into consideration. The survey data were analyzed by using SPSS 25 and SPSS Process 2.16 programs. According to the research findings, a positive relationship was found between social media marketing, brand image, and brand loyalty. It was found that social media marketing has a positive effect on brand loyalty through brand image.