Coğrafi işaretli somut olmayan kültürel miras unsurlarının destinasyon memnuniyeti ve destinasyon markasına etkisinde destinasyon imajının aracı rolü: Isparta ili örneği
The mediating role of destination image in the effect of geographically indicated intangible cultural heritage elements on destination satisfaction and destination brand: Isparta province example
- Tez No: 915731
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÜRŞAD TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmanın amacı, coğrafi işaretli somut olmayan kültürel miras unsurlarının destinasyon memnuniyeti ve destinasyon markasına etkisinde destinasyon imajının aracı rolünü incelemektir. Araştırmada, Isparta ili örnekleminde, turistlerin coğrafi işaretli somut olmayan kültürel miras unsurlarına ilişkin bilgi ve algıları ölçülmüş; bu unsurların destinasyon memnuniyeti ve markasına olan etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma, somut olmayan kültürel mirasın korunması ve sürdürülebilirliği ile bu mirasın turizm sektöründeki ekonomik ve sosyal katkılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veri toplama sürecinde anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ile test edilmiş, yapısal eşitlik modellemesiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, coğrafi işaretli somut olmayan kültürel miras unsurlarının, destinasyon memnuniyeti ve destinasyon markası üzerindeki doğrudan etkisinin yanı sıra, destinasyon imajı aracılığıyla dolaylı etkilerinin de anlamlı olduğunu göstermektedir. Coğrafi işaretli somut olmayan kültürel miras unsurları, bir destinasyonun kimliğini ve özgünlüğünü yansıtarak destinasyon imajının güçlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu unsurlar, turistlerin destinasyonla ilgili algılarını ve deneyimlerini şekillendiren temel değerler arasında yer alırken, destinasyon memnuniyetini artırarak turistlerin tekrar ziyaret etme eğilimlerini olumlu yönde etkilemektedir. Aynı zamanda, bu miras unsurlarının etkili bir şekilde tanıtılması ve yönetilmesi, destinasyonun marka değerini yükselterek turizm sektöründe rekabet avantajı sağlamaktadır. Somut olmayan kültürel mirasın korunması ve sürdürülebilir kullanımı, yalnızca turizm gelirlerini artırmakla kalmayıp, aynı zamanda yerel topluluklar için sosyal ve ekonomik katkılar sunmaktadır. Böylece, destinasyon imajı, memnuniyet ve marka arasındaki güçlü etkileşim, bir destinasyonun ulusal ve uluslararası düzeyde cazibesini artırarak uzun vadeli sürdürülebilir turizm hedeflerine ulaşılmasını desteklemektedir. Çalışma, somut olmayan kültürel mirasın turizmde rekabetçi avantaj yaratabileceğine işaret etmekte ve gelecekte yapılacak benzer araştırmalar için bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of destination image in the effect of geographically indicated intangible cultural heritage elements on destination satisfaction and destination brand. In the study, the knowledge and perceptions of tourists regarding geographically indicated intangible cultural heritage elements were measured in the sample of Isparta province; and the effects of these elements on destination satisfaction and brand were evaluated. The study aims to reveal the protection and sustainability of cultural heritage and the economic and social contributions of this heritage in the tourism sector. In the study, quantitative research method was adopted and survey method was used in the data collection process. The obtained data were tested with explanatory and confirmatory factor analyses and evaluated with structural equation modeling. The findings show that in addition to the direct effect of geographically indicated intangible cultural heritage elements on destination satisfaction and brand, their indirect effects through destination image are also significant. Intangible cultural heritage elements with geographical indications play a critical role in strengthening the destination image by reflecting the identity and originality of a destination. These elements are among the basic values that shape tourists' perceptions and experiences about the destination, while positively affecting tourists' tendency to revisit by increasing destination satisfaction. At the same time, effective promotion and management of these heritage elements increases the brand value of the destination and provides a competitive advantage in the tourism sector. The protection and sustainable use of cultural heritage not only increases tourism revenues, but also provides social and economic contributions to local communities. Thus, the strong interaction between destination image, satisfaction and brand supports the achievement of long-term sustainable tourism goals by increasing the attractiveness of a destination at national and international levels. The study indicates that intangible cultural heritage can create competitive advantage in tourism and provides a model for similar studies to be conducted in the future.