Annelerin çocuklarına yönelik duygusal istismarı ile çocuklarda görülen davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between emotional abuse in preschool period and behavioral problems
- Tez No: 757632
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Okul öncesi dönem, çocukların gelişimi açısından büyük önem taşıyan kritik bir dönemdir. Okul öncesi dönemde çocuklarda olumlu gelişmelerin yanı sıra olumsuz durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu olumsuz durumlar çocuklarda bazı davranış problemlerine yol açabilmektedir. Çocuklarda görülen davranış problemleri, ebeveyn tutum ve davranışlarıyla doğrudan veya dolaylı olarak ilişki içerisindedir. Ebeveynler çocuklarının yaşamlarına olumlu, zaman zaman ise olumsuz etkide bulunabilmektedirler. Ülkemizde her iki çocuktan birisi duygusal istismara maruz kalmaktadır ve çocuk istismarı en sık olarak yakın aile bireyleri, öğretmenler, akrabalar ve yakın çevredeki insanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemde duygusal istismarın çocuklarda görülen davranış problemleri ile ilişkisini ortaya koymak, annelerin çocuklarına yönelik duygusal istismarının ve çocuklarda görülen davranış problemlerinin; çocukların cinsiyetine ve yaşına, annelerin yaşına, öğrenim düzeyine, algıladıkları stres düzeyine ve eşler arasındaki ilişki düzeyine göre anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 250'si 3-6 yaş grubu çocuk ve 250'si de bu çocukların anneleri olmak üzere toplam 500 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgiler Formu (Anne-Çocuk), 3-6 Yaş Çocuğa Sahip Ebeveynlere Yönelik Duygusal İstismar Potansiyeli Ölçeği ve Okul Öncesi Davranış Sorunları Tarama Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular;, annelerin çocuklarına yönelik duygusal istismarları ile çocuklarda görülen davranış problemleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca annelerin çocuklarına duygusal istismarı yaşanılan yere göre ve annelerin kendi anne ve babalarıyla olan ilişkilerinin niteliğine göre anlamlı şekilde farklılaşmakta, çocuklarda görülen davranış problemleri ise annelerin yaşlarına, çocukların cinsiyetine, annelerin algıladıkları stres düzeyine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Preschool period is a critical period of great importance for the development of children. In the preschool period, besides positive developments, negative situations can also occur in children. These negative situations can cause some behavioral problems in children. Behavioral problems in children are directly or indirectly related to parental attitudes and behaviors. Parents can have a positive and sometimes negative impact on their children's lives. In our country, one out of every two children is exposed to emotional abuse, and child abuse is most frequently perpetrated by close family members, teachers, relatives and people in the immediate environment. The aim of this research is to reveal the relationship between emotional abuse and behavioral problems in children in the preschool period, to reveal the relationship between emotional abuse of mothers towards their children and behavioral problems in children; to determine whether there is a significant difference according to the gender and age of the children, the age of the mothers, the level of education, the level of perceived stress and the level of relationship between the spouses. Descriptive and relational survey model was used in the research. The study group of the research consists of 500 people in total, 250 children aged 3-6 and 250 are mothers of these children. As a data collection tool in collecting the data of the research; Personal Information Form (Mother-Child), Emotional Abuse Potential Scale for Parents with 3-6 Years Old Children and Preschool Behavior Problems Screening Scale were used. The findings of this study revealed that there is a positive and significant relationship between emotional abuse of mothers towards their children and behavioral problems in children. In addition, emotional abuse of mothers to their children differs significantly according to the place where they live and the quality of the mothers' relationships with their own parents, while behavioral problems in children differ significantly according to the age of the mothers, the gender of the children, and the level of stress perceived by the mothers.