Enerji nakil hatlarının güvenliği bağlamında Suriye'deki PKK\PYD terör örgütlerinin ulaşım güvenliğine etkisi
The effect of the PKK\PYD terrorist organizations in Syria on transportation security in the context of the security of energy transmission lines
- Tez No: 757646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SENCER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Energy, Transportation, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Trafik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ülkelerin ekonomik kaynaklarından biri de enerji ve enerji kaynaklarıdır. PKK\PYD ve DEAŞ gibi terör örgütleri, Türkiye'deki enerji kaynaklarına ve enerji nakil hatlarına gerçekleşen terör eylemlerini ve saldırılarını aralıklarla artırmaya devam etmektedir. Terör faaliyetlerine özellikle 2000'li yılların başından itibaren başlandığını ve bu faaliyetler üzerinde Türkiye'nin transit ülke konumunu zayıflatmak, ülkeyi ekonomik düzeyde daraltmak ve uluslararası arenada ülkeye karşı duyulan güveni kırmak gibi hedefler belirlendiğini söyleyebiliriz. Enerji kaynaklarının nakil edilmesindeki (petrol ve doğal gaz) önemli olan unsur, güvenliktir. Enerji nakil hatlarını hedef alan terör faaliyetleri enerji arz güvenliğini etkileyen tehditler arasındadır. 2008 yılında BTC Boru Hattı'na gerçekleşen saldırının ülkemizdeki enerji altyapılarına ciddi hasar verdiği görülmüştür. PKK çözüm süreciyle azalması düşünülen saldırıların aksine terör örgütü faaliyetlerinde enerjinin altyapılarını hedef alarak devam ettiği görülmektedir. Terör saldırıları, Türkiye'nin güvenli bir enerji nakil hattı güzergâhı olma amacına darbe indirmektedir. Zaman içerisinde değişen güvenlik kavramı, enerjiyle ilişkilendirilerek Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı olan ülkeler için kritik bir öneme ulaşmıştır. Enerji güvenliği kavramı; kaynakların kesintisiz, güvenilir, makul ve ekonomiye zarar vermeyecek düzeyde elde edilmesini karşılamaktadır. Enerjinin güvenliği yol kullanımı açısından oldukça önemlidir. Türkiye, doğu-batı arasında kurulan enerji nakil hatlarıyla kaynakların iletilmesinde kritik öneme sahip bir ülke durumundadır. Bu önemle birlikte Türkiye'nin enerjiye erişim ve enerji kaynaklarının uluslararası pazarlara ulaştırılması konusundaki rolü de değişmiştir. 1980'li yıllarla birlikte Türkiye, Partiya Karkeren Kurdistan-Kürdistan İşçi Partisi (PKK) isimli örgütle mücadele içerisindedir. Çeşitli amaçlara yönelik faaliyetler gerçekleştiren örgüt, özellikle 2000'li yıllarla birlikte enerji iletim kanallarını hedef alır hale gelmiştir. Önceki zamanlarda örgütün enerji altyapılarını hedef alan saldırıları varsa da bu alandaki faaliyetlerinin stratejileri geçmişe kıyasla farklılaşmaya başlamıştır. Bu faaliyetler başlangıçta bütün boru hatlarını hedef almıştır. Sonraki süreçlerde ise çok uluslu şirketlerin ortak olduğu hatlara bu eylemlerin azaldığı ve sıklıkla iki ülke arasında (Irak-Türkiye vb.) kaynak ulaşımını sağlayan boru hatlarına gerçekleştiği görülmektedir. Terör saldırıları, enerjinin güvenli bir şekilde taşınmasına engel olmaktadır. Ayrıca transit taşıma güzergâhları açısındanda uluslararası enerji güvenliğine de yadsınamayacak düzeyde zarar vermektedir. Bunun yanı sıra Türkiye'nin çevresindeki zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarını dış pazarlara ulaştırma açısından da sahip olduğu konumu tehdit etmektedir. PKK\PYD-KCK\YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin şehir merkezlerinde ve kırsal alanlarda başarısızlık yaşaması, enerji nakil hatlarının petrol ve doğal gaz giriş-çıkış hattına karşı saldırılarını artırmıştır. Türkiye, enerjinin üretimden dağıtım noktasına ulaştırılmasına kadar transit geçiş ülkesi olma özelliğine sahiptir. Enerji güvenliği, enerjinin talep edilmesinde ve arzında önemli konumdadır. Enerji hatlarında doğabilecek herhangi bir sıkıntı, teknolojik kaynaklı olabilmekte ya da siyasi ve ekonomik alanda gerçekleşebilmektedir. Enerji hattında oluşan sıkıntı, enerji güvenliğini bu anlamda olumsuz etkilemektedir. Enerji kaynağı olan ülkelerin enerji nakil hattına (Suriye, Irak ve İran) saldırılar yapılmaktadır. Enerji güvenliğine yönelik tehditler sürekli artmakta ve bu tehditler yenilenmektedir. Dünya genelinde sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal refahın anahtarı olan enerji ve ona duyulan talep, 20. yüzyılın başından beri devletlerin önemli bir sorunu haline gelmektedir. Türkiye'nin güzergâhı ve komşu ülkelerle diplomatik bağını değerlendirmek, yeni rezerv bölgeleri tespit etmek, Türkiye'nin enerji kaynaklarına özellikle de yenilenebilir enerji kaynaklarına önem vererek stratejik konumunun avantajını kullanması ve enerji dağıtım merkezi olması gibi unsurlar bu çalışmada ortaya konulan önemli başlıklardandır. Yapılan bu tez çalışmasında enerji, enerji nakil hatları, enerji güvenliğine karşı saldırılar, tezin ana konusunu oluşturan petrol ve doğal gaz, Türkiye'nin enerji raporu, enerji güvenliğinde siyasilerin temasları ve hukuka uygunluğu, PKK\PYD-KCK\YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin tehdit ve saldırıları incelenerek literatüre katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the economic resources of countries is energy and energy resources. Terrorist organizations such as PKK/PYD and DAESH continue to increase their terrorist acts and attacks on energy resources and power transmission lines in Turkey at intervals. We can say that terrorist activities started especially from the beginning of the 2000s, and targets such as weakening Turkey's transit country position, shrinking the country economically and breaking the trust in the country in the international arena were determined. The most important factor in the transportation of energy resources (oil and natural gas) is security. Terrorist activities targeting energy transmission lines are among the threats affecting energy supply security. It has been observed that the attack on the BTC Pipeline in 2008 caused serious damage to the energy infrastructures in our country. Contrary to the attacks that are thought to decrease with the PKK solution process, it is seen that the terrorist organization continues its activities by targeting the energy infrastructures. Terrorist attacks deal a blow to Turkey's aim of being a secure energy transmission route. The concept of security, which has changed over time, has reached a critical importance for countries that are dependent on foreign energy, such as Turkey, by being associated with energy. The concept of energy security; It meets the uninterrupted, reliable, reasonable and economical way of obtaining resources. Energy security is very important for road use. Turkey is a country of critical importance in the transmission of resources with the energy transmission lines established between the east and the west. With this importance, Turkey's role in accessing energy and delivering energy resources to international markets has also changed. In the 1980s, Turkey was in a struggle with the organization called Partiya Karkeren Kurdistan-Kurdistan Workers' Party (PKK). The organization, which carries out activities for various purposes, has become targeting energy transmission channels, especially with the 2000s. Although the organization had attacks targeting energy infrastructures in the past, the strategies of its activities in this field have begun to differ compared to the past. These activities initially targeted all pipelines. In the following processes, it is seen that these actions have decreased to the lines where multinational companies are partners, and they are mostly realized to the pipelines that provide resource transportation between the two countries (Iraq-Turkey etc.). Terrorist attacks hinder the safe transport of energy. In addition, it causes undeniable damage to international energy security in terms of transit transportation routes. In addition, it threatens Turkey's position in terms of transporting the rich oil and natural gas resources around it to foreign markets. The failure of PKK\PYD-KCK\YPG and DEASH terrorist organizations in city centers and rural areas has increased their attacks against the oil and natural gas input-output lines of energy transmission lines. Turkey has the feature of being a transit country for energy from production to distribution point. Energy security plays an important role in the demand and supply of energy. Any trouble that may arise in power lines can be of technological origin or take place in the political and economic field. The trouble in the power line negatively affects energy security in this sense. There are attacks on the energy transmission lines of countries with energy sources (Syria, Iraq and Iran). Threats to energy security are constantly increasing and these threats are renewed. Energy and the demand for it, which is the key to sustainable development and social welfare throughout the world, has been an important problem of states since the beginning of the 20th century. Factors such as evaluating Turkey's route and diplomatic ties with neighboring countries, identifying new reserve regions, using the advantage of Turkey's strategic position by giving importance to energy resources, especially renewable energy resources, and being an energy distribution center are among the important topics put forward in this study. In this thesis study, energy, energy transmission lines, attacks against energy security, oil and natural gas, which is the main subject of the thesis, Turkey's energy report, political contacts in energy security and compliance with the law, PKK\PYD-KCK\YPG and DEASH terrorist organizations' threats It has been tried to contribute to the literature by examining the attacks and attacks.