Pandemi döneminde bilişim teknolojileri öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeyinin incelenmesi
Examination of professional burnout level of information technology teachers during the pandemic period
- Tez No: 757647
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ HORZUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilişim teknolojileri öğretmenlerinin pandemi döneminde mesleki tükenmişlik düzeylerinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, medeni durum, görev tanımı, eğitim durumu, bakmakla yükümlü olduğu çocuk sayısı, çalışılan kurum, çalışılan seviye, okulun bulunduğu bölgenin sosyoekonomik durumu, okulun teknolojik imkanları düzeyi, meslektaşlara teknik anlamda destek olma düzeyi, öğrencilere teknik anlamda destek olma düzeyi değişkenleri açısından anlamlı fark olup olmadığını incelemektir. Bunun yanında araştırmaya katılan bilişim teknolojileri öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeyleri ile ilgili görüşlerini ortaya koymak da amaçlanmaktadır. Araştırmada karma yöntem açıklayıcı desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu pandemi döneminde görev yapan 300 bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda bilişim teknolojileri öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, kıdem, görev türü, eğitim durumu, çalışılan eğitim kademesi, okulun bulunduğu bölümün sosyoekonomik düzeyi ve okulun teknolojik imkân düzeyi değişkenlerinde mesleki tükenmişlik boyutları açısından farklılık bulunmamasına rağmen duygusal tükenme alt boyutunda medeni durum, bakmakla yükümlü olduğu çocuk sayısı; kişisel başarı açısından ise görev yaptığı kurum türü, meslektaşlara ve öğrencilere teknik destek olma düzeyi değişkenleri farklılık göstermiştir. Ayrıca bilişim teknolojileri öğretmenlerinin pandemi döneminde mesleki tükenmişlik nedenleri olarak sosyal ve psikolojik, ailesel, meslektaş, dersle ilgili, alanla ilgili ve teknik etmenlerin ön plana çıktığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the professional burnout levels of Information Technologies teachers during the pandemic period, such as gender, age, professional seniority, marital status, job description, educational status, number of dependent children, institution, the level of employment, socioeconomic status of the region where the school is located, the level of technological facilities of the school. The aim of the study is to examine whether there is a significant difference in terms of the variables of the level of technical support to colleagues and the level of technical support to students. In addition, it is also aimed to reveal the opinions of the information technology teachers participating in the research about their professional burnout levels. Mixed method explanatory design was used in the research. The working group consists of 300 IT and software course teachers working during the pandemic period. As a result of the research, although there was no difference in terms of professional burnout dimensions in the variables of gender, age, seniority, type of job, education level, socioeconomic level of the department where the school is located and the technological facility level of the school, in the emotional exhaustion sub-dimension, marital status, dependent child number; In terms of personal success, the type of institution he worked for and the level of technical support to colleagues and students differed. In addition, it was concluded that social and psychological, familial, colleague, course related, field-related and technical factors came to the fore as the causes of professional burnout of information technology teachers during the pandemic period.