Adenoid hipertrofisi tanısı konulan çocuklarda ortalama platelet hacmi değerlendirilmesi
Evaluation of mean platelet volume in children diagnosed with adenoid hypertrophy
  1. Tez No: 757648
  2. Yazar: MEHMET TOLGA KÖLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEFİK ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Adenoid hipertrofisi tanısı konulmuş çocuklar ile sağlam çocukların MPV değerleri başta olmak üzere hemogram parametrelerini karşılaştırmayı ve adenoid hipertrofisi tanısında laboratuar parametrelerinin tanıya katkısını araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamızda yaşları 3 ile 16 yaş arasında (ortalama yaş: 9,13±2,94) 120 adenoid hipertrofili ve 120 sağlıklı olmak üzere toplam 240 çocuk değerlendirildi. Adenoid hipertrofisi tanısı nazofarengoskopi ile doğrulanmış olgular çalışmaya dahil edildi. En sık karşılaşılan semptomlarının sıklığı değerlendirildi. Adenoid hipertrofili çocuklar ile sağlıklı kontrol grubu çocukların hemogram parametreleri incelendi. MPV başta olmak üzere HGB, HCT, PLT, MCV, PDW, RDW %, MONO %, EOS % ve BASO % değerleri hasta ve sağlıklı grupta değerlendirildi. Şikayetlere göre yapılan subgruplarda MPV, PDW ve PLT değerlerinde farklılık olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: Adenoid hipertrofili çocukların %45'inde horlama şikayeti, %43,3'ünde sık enfeksiyon geçirme, %46,7'sinde burun tıkanıklığı ve %22,5'inde az duyma şikayeti saptandı. Hasta grubunda ortalama MPV değeri 10.88 ± 1.15 fL olarak, kontrol grubunda 9.84 ± 1.04 fL olarak hesaplandı. Hasta grubunda ortalama HGB değeri 12.34 ± 0.97 gr /dl, kontrol grubunda 12. 91 ± 1.08 gr/ dl olarak hesaplandı. Adenoid hipertrofili çocuklarda ortalama PDW değeri 16.43 ± 0.63 fL, kontrol grubundaki çocuklarda 12.21 ± 2.19fL olarak bulundu. Hasta grubunda ortalama RDW % değeri %14.21 ± 1.31, kontrol grubunda % 13.35 ± 0.86 olarak hesaplandı. Şikayetlere göre yapılan subgruplarda MPV, PDW ve PLT ölçümleri arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Sonuç: Çalışmamızda adenoid hipertrofili çocuklarda ortalama MPV değerleri, kontrol grubundaki çocuklara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı. Adenoid hipertrofili grubun ortalama HGB ve MONO % değerleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük, ortalama MCV, PDW, RDW %, BAS % değerleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. WBC, HCT, PLT ve EOS% ölçümleri değerlendirildiğinde 2 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare MPV values and the other hemogram parameters between the children diagnosed with adenoid hypertrophy and the normal healthy children. Materials and Methods: 240 children, age between 3 and 16 (mean 9.13 ± 2.94) were assessed; including 120 normal healthy children (control group) and 120 children diagnosed with adenoid hypertrophy (patient group). Adenoid hypertrophy diagnosis was confirmed by nasopharyngoscopy. The frequency of the most common symptoms were also assessed. Hemogram was studied from both groups. MPV, HGB, HCT, PLT, MCV, PDW, % RDW, % MONO, % EOS ve % BASO values were investigated between in the subgroups divided by the complaints. Results: According to our study; in the patient group, 45 % was detected with snoring problems 43,3 % had recurrent infections, 46,7 % had been found with nasal congestion and % 22,5 was hearing problems. Mean MPV values were measured as 10.88 ± 1.15 fL in the patient group and 9.84 ± 1.04 fL in the control group. Mean HGB values were measured as 12.34 ± 0.97 gr /dL in the patient group and 12. 91 ± 1.08 gr/ dL in the control group. Mean PDW values were 16.43 ± 0.63 fL in the patient group and 12.21 ± 2.19 fL in the control group. Mean % RDW values were 14.21 ± 1.31 % in the patient group and 13.35 ± 0.86 % in the control group. No differences were detected between MPV, PDW and PLT values in the subgroups divided by the complaints. Conclusion: In our study; mean MPV value in the children diagnosed with adenoid hypertrophy was statistically significant higher than normal healthy children. HGB and % MONO were significantly lower in the patient group, while mean MCV, PDW, % RDW, % BAS values were statistically significant higher than normal group. No statistically significant difference was detected in the values of WBC, HCT, PLT ve % EOS in between two groups.