İnfertilite tanısı alan bireylerin algıladıkları hemşirelik bakım davranışlarının stres düzeylerine etkisi
The effect of nursing care behaviors perceived by individuals diagnosed with infertility on stress levels
  1. Tez No: 757649
  2. Yazar: KÜBRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KULAKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma infertilite tanısı alan bireylerin algıladıkları hemşirelik bakım davranışlarının stres düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMÜ SUVAM) Tüp Bebek Merkezi'nde Mart 2021-Ağustos 2021 tarihleri arasında infertilite tanısı ile başvuran 139 kadın ve 44 erkek katılımcı ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar basit rastgele sayılar tablosu kullanılarak basit rastgele örnekleme yoluyla seçilmiş olup, örneklem seçiminde cinsiyete göre tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, ''Sosyo-demografik Bilgi Formu'', ''Bakım Davranışları Ölçeği-24 (BDÖ-24)'' ve ''İnfertilite Stres Ölçeği (İSÖ)'' ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortanca, puan ortalamaları, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri, Bağımsız Örnekler t testi, Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi, Duncan testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman's Korelasyon Katsayısı analizleri kullanılmıştır. Katılımcıların BDÖ-24 puan ortalaması yüksek (4.61 ± 0.75), İSÖ puan ortalaması (3.45 ± 0.69) ise ortalamanın üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of nursing care behaviors perceived by individuals diagnosed with infertility on their stress levels. The research was carried out as a descriptive study with 139 female and 44 male participants who applied with the diagnosis of infertility between March 2021 and August 2021 at the Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center (OMU SUVAM) IVF Center. Participants were selected by simple random sampling using a simple random numbers table, and stratified sampling method according to gender was used in the selection of the sample. Data were collected with the“Socio-demographic Information Form”,“Caring Behaviors Scale-24 (BDI-24)”and“Infertility Stress Scale (ISS)”. Number, percentage, median, mean score, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, Independent Samples t-test, Mann-Whitney U test, one-way analysis of variance, Duncan test, Kruskal Wallis H test and Spearman's Correlation Coefficient analyzes were used to evaluate the data. The participants' BDI-24 mean score was high (4.61 ± 0.75), and the mean ISS score (3.45 ± 0.69) was above the average.