The impact of leadership style on employee's performance in the Iraq hospital sector; a field study in the Children's Central Teaching Hospital
Irak hastane sektöründe liderlik tarzının çalışan performansına etkisi; Çocuk Merkezi Eğitim Hastanesi'nde bir saha çalışması
  1. Tez No: 757660
  2. Yazar: MOHAMMED SHAKIR ORAIBI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA OYA TEKVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Birkaç farklı liderlik tarzı vardır ve bir grup insanı veya çalışanı yönlendirmek için birden fazla doğru yol izlenebilir. Bazı liderlik tarzları diğerlerinden daha kabul edilebilir olsa, da liderlikte bağlı olduğunuz tarzın seçimi, organizasyonun koşullarına, liderin kişiliğine ve çalışanların durumuna bağlıdır. Mükemmel bir liderlik tarzı yoktur. Kuruluş tüm yöntemleri kullanabilir bunlar yöntemler arasında geçiş yapabilir ve duruma göre kullanılacak en iyi yöntemi seçebilir .Irak'taki kuruluşlar, özellikle sağlık sektörü, kullanılan liderlik tarzında ve bunun çalışanların performansı üzerindeki etkisinde sorunlarla karşı karşıyadır. Zayıf liderlik, çalışanların performansını etkileyerek onları daha az üretken ve daha etkisiz hale getirir.Bu çalışma, Bağdat'taki Merkez Çocuk Eğitim Hastanesindeki liderlik tarzına ve bunun personel performansı üzerindeki araştırmaktadır. Araştırmanın amaçlarına ulaşabilmesi gerekli verilerin toplanması için nicel anket yöntemi uygulanmıştır. Hastanenin farklı bölümlerinden 456 çalışanına anket dağıtılmıştır. Bu çalışanlar, çalışmanın hedef kitlesidir. Birincil verileri toplamak için basit rastgele örnek yaklaşımı kullanılarak 310 kişi seçildi. Anket verilerinin doğruluğunu ve güvenilirliğini ölçmek için çeşitli testler ve değişkenler arasındaki ilişkiyi ve etkiyi bulmak için çeşitli istatistiksel analizlerin yapıldığı verileri, SPSS Data Analytics Assistant sürümü (26) ile analiz edildi. Araştırma sonuçları, hastanede kullanılan liderlik tarzının çalışanların performansını etkilediği için istatistiksel bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
There are several different styles of leadership, and more than one correct way can be followed to lead a group of people or employees, and although some leadership styles are more acceptable than others, the choice of style that you depend on in leadership depends on the circumstances of the organization, the personality of the leader and the status of employees. There is no perfect style of leadership. The organization may eventually use all methods, and then have to switch between them as it works, and decide on the best method to use according to the situation. Organizations in Iraq, and in particular the health aspect, face problems in the leadership style used and its impact on the performance of employees, where the weak leadership affects the performance of employees, making them less productive and effective. This study focused on the leadership style in the Central Children's Teaching Hospital in Baghdad and knowing the extent of its impact on staff performance. The quantitative survey method was applied to collect the required data for the purpose of achieving the objectives of the study. A questionnaire was distributed to 456 employees from different departments of the hospital, who are the target population for the study. 310 individuals were selected using the simple random sample approach to collect primary data. The SPSS Data Analytics Assistant version (26) was used to analyze the data, where several tests were conducted to measure the accuracy and reliability of the questionnaire data, and several statistical analyzes to find out the relationship and effect between the variables. The results of the study showed a statistical relationship as the leadership style used in the hospital affects the performance of employees.