Açık maden işletmelerinde çalışan işçilerin mesleki maruziyetinin günlük yaşam, fiziksel aktive ve solunum fonksiyonuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of occupational exposure ofworkers working in open mining operations on daily life,physical activity and respiratory function
  1. Tez No: 757668
  2. Yazar: DERYA BONCUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sanayileşmenin artması ile madencilik faaliyetleride hız kazanmıştır. Açık ve kapalı olarak yürütülen madencilik faaliyetleri dünyadaki iş faaliyetleri arasında en tehlikelisidir. Çalışmamızda açık ocak maden işletmelerinde çalışan işçilerin günlük yaşam, fiziksel aktivite ve solunum fonksiyonlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. 5 Aralık 2021 ve 10 Haziran 2022 tarihleri arasında Muğla/Milas' ta yürütülen çalışmaya 30-50 yaş aralığında olan, en az 3 yıldır kum madeninde çalışan madenciler grubunda yer alan 31 kişi ve farklı işlerde çalışan, kontrol grubunda yer alan 31 kişi olmak üzere toplamda 62 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil olan tüm katılımcılara İş sahasında ve çevresel olarak yaşadıkları maruziyeti ve solunumsal semptomları değerlendirmek için Mesleki ve Çevresel Akciğer Hastalıklarını Değerlendirme Formu, solunum fonksiyonlarını değerlendirmek için Solunum Fonksiyon Testi, mesleki maruziyetin yaşam kalitesinde yol açmış olabileceği kayıpları belirleyebilmek için St George Solunum Anketi, katılımcıların günlük yaşam aktivitelerindeki bozuklukları değerlendirmek için London Chest Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, katılımcıların fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, göğüs kafesinin hareketliliği ve postür analizi için Üst Gövde Postür Analizi ve Torakal Ekspansiyon Değerlendirmesi, katılımcıların son bir hafta içinde yaşadıkları dispne şiddetini belirlemek için Modifiye Borg Skalası uygulanmıştır. Çalışmanın solunum değerlendirmesinde yapılan spirometre sonuçlarına göre madenciler ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunamadı. (FVC (L) , FVC (%) , FEV1 (L) , FEV1 (%) , FEF25-75 (L), FEF25-75 (%) , FEV1/FVC, PEF (L) ve PEF (%) parametreleri için p ≥ .05). Saint George Solunum Anketi ve solunum fonksiyon parametreleri arasındaki ilişkide anketin aktivite bölümü ile FEF25-75 (%) ve FEV1/FVC değerleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişiki tespit edilirken, sırasıyla; r = -0,37, p =0,03 ve r = - 0,39, p= 0,03, diğer günlük yaşam ve fiziksel aktivite anketleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı, tüm parametreler ve değerler için p ≥ 0,05. Madencilere yapılan Modifiye Borg Skalası sonucu ile FEV1/FVC değeri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulundu r = -0,41, p =0,02. Sonuç olarak çalışmamızda, açık ocak madeninde çalışan ve mesleki maruziyet yaşadığı düşünülen katılımcıların solunum, günlük yaşam ve fiziksel aktivite açısından kontrol grubu ile kıyaslandığında maruziyet-etkilenme ilişkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in industrialization, mining activities gained more speed. Open and closed mining activities are the most dangerous business activities in the world. In our research, we aimed to evaluate the daily life, physical activity, and respiratory functions of workers working in open sand mines. In this study, which was carried out in Muğla/Milas between 5 December 2021 and 10 June 2022, consisted of 31 people between the ages of 30-50, who were exposed to working in a sand mine for at least 3 years, and 31 people in the control group, who worked in different jobs. A total of 62 participants were included. Occupational and Environmental Lung Diseases Evaluation Form for all participants in the workplace and environment to measure respiratory symptoms and exposure. The Pulmonary Function Test was used to measure respiratory functions, and the St George's Respiratory Questionnaire was utilized to determine the losses in quality of life that occupational exposure may have caused, and also the participants' everyday routines. The London Chest Activities of Daily Living Scale was used to assess the impairments in the participants' activities of daily living. The International Physical Activity Questionnaire was used to determine the physical activity level of the participants. Upper Trunk Posture Analysis and Thoracic Expansion Evaluation were used for thoracic mobility and posture analysis. Modified Borg Scale was used to determine the severity of dyspnea experienced by the participants in the last week. It was agreed to use the Borg Scale. According to the spirometry results made in the respiratory evaluation of the study, no significant difference was found between the exposed group and the control group (FVC (L) , FVC (%) , FEV1 (L) , FEV1 (%) , FEF25-75 (L) parameters for p ≥ 0.05 and FEF25-75 (%) , FEV1/FVC, PEF (L) and PEF (%) parameters for p ≥ 0.05). A significant negative correlation was found between the activity section of the Saint George Respiratory Questionnaire and FEF25-75 (%) percent and FEV1/FVC values in the connection between the Saint George Respiratory Questionnaire and pulmonary function parameters, respectively; r = -.37, p = 0.03 ve r = -0.39, p= 0.03. No significant correlation was found between other daily life and physical activity questionnaires, p ≥ 0.05 for all parameters and values. A negative significant correlation was found between the Modified Borg Scale result of the exposed group and the FEV1/FVC value, r = -0.41, p = 0.02. As a result, no exposure-sord association was discovered in our study when the participants working in open pit mines and assumed to have had occupational exposure were compared to the control group in terms of respiration, daily living, and physical activity.