Kripto para yatırımcı tutumlarının sosyo-demografik değişkenler üzerinden incelenmesi
Cryptocurrency investor attitudes examination through socio demographic variables
  1. Tez No: 757667
  2. Yazar: İSMAİL TUYGUN
  3. Danışmanlar: DR. DİLEK ARZU AKOLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kripto paralar, blok zinciri sistemi ile birlikte 2009 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Blok zinciri sistemi dağıtık bir defter olarak tanımlanmakta ve kripto paralara ilişkin veriler bu dağıtık defterde kayıt altına alınmaktadır. Kripto paralar blok zinciri sistemi sayesinde güvenli olarak alım satıma konu olmakta ve transfer maliyetleri bu sistem sayesinde herhangi bir üçüncü tarafa ihtiyaç duyulmadan yapıldığı için daha düşük işlem maliyeti bulunmaktadır. Kripto paralar değişim aracı olarak kullanıldığı gibi aynı zamanda yatırım amacıyla da kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı kipto para piyasalarında yatırım davranışında bulunan yatırımcıların kripto paralara ilişkin yatırımlarıyla ilgili tutum ve algılarını incelemeye yönelik yapılmıştır. Çalışmada kripto para yatırım davranışında bulunan 541 adet kripto para yatırımcısına anket uygulanmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre kripto para yatırım davranışında bulunan yatırımcıların sosyo-demografik özelliklere göre tutumların farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Kripto paralara yönelik yatırımcı davranışlarıyla ilgili literatürde yapılan çalışmaların azlığı nedeniyle literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Crypto currency with blockchain system are introduce gradually after year 2009. Blockchain system described as complicated notebook, and data about crypto currencies are recorded by this complicated notebook. Thanks to blockchain system, crypto currencies are subject to safe trade and because of there is no need for 3rd party for transfer, transfer fees are cheaper. As used as a medium of Exchange, crypto currencies also used as a investing instrument. Purpose of this study is analysis of investors who have investment behaviour to crypto currency, by attitude and perception to crypto currency. In this study 541 crypto currency investors are surveyed. According to findings of the study, attitude of the investors varies by social-demographic status of investor. Social-demographic traits effect the attitude of investors. As a results shows social-demographic features of investors also effect perception of attitude. Because of there isn't many studies about behaviours of investors, it's believed that this study will contribute to literature.