Ortaokul öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgileri ile bilişim teknolojisi kullanım düzeylerinin incelenmesi
Studying of secondary school teachers' technological pedagogical content knowledge and their levels of information technology use
  1. Tez No: 516942
  2. Yazar: ALİ CİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YELKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknolojinin hayatımızın her alanını etkilediği yaşadığımız dijital çağda eğitim ortamları teknolojiden etkilenmektedir. Önceleri bilişim teknolojilerinin sınıflara girmesi eğitime teknoloji entegrasyonunda yeterli görülmekteydi. Günümüzde eğitime teknoloji entegrasyonu, bu anlayışın ötesinde öğretmenlerin alan bilgisini pedagojik ilkeler çerçevesinde teknoloji desteği ile öğrencilerin bilgiyi yapılandırma sürecinde onlara rehberlik etmesi olarak görülmektedir. Öğretmenler derslerine teknolojiyi etkili bir şekilde entegre edebilmeleri için Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisine ihtiyaç duymaktadırlar. Yapılan bu araştırmanın amacı, Mersin ili merkez ilçelerinde görev yapan ortaokul öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Öz-Yeterliliklerini ve bilişim teknolojisi kullanım düzeylerini incelemektir. Araştırma tarama (survey) modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 eğitim öğretim yılında evrenden“basit yansız örneklem”yöntemine göre belirlenmiş okullardan seçilen Mersin ili merkez ilçelerinde görev yapan 459 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”, Bayraktar (2015) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Bilişim Teknolojisi Kullanım Düzeylerini Belirleme Ölçeği”,Şimşek (2016) tarafından geliştirilen“Uluslararası Eğitim Teknolojisi Bağlamında Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Öz-Yeterlik Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“açık uçlu sorular formu”kullanılmıştır. İstatiksel analizlerde nicel veriler için SPSS 20.0 programı, nitel veriler için QDA Miner Lite programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucu verilerin normal dağılım sergilediği durumlarda parametrik testler, normal dağılım sergilemediği durumlarda parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Nitel veriler için ise içerik analizi yapılarak Miles Huberman'ın güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Araştırmada ortaokul öğretmenlerinin TPAB-ISTE öz-yeterliliklerinin ölçeğin genelinde ve alt boyutlarında yüksek düzeyde olduğu; Bilişim Teknolojisi Kullanım Düzeylerinin belirlenmesi ölçeğinin İletişim alt boyutunda düşük düzeyde, ölçeğin genelinde ve diğer tüm alt boyutlarında yüksek düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. TPAB-ISTE öz-yeterlilik ve Bilişim Teknolojisi Kullanım Düzeyinde cinsiyete göre erkek öğretmenlerin lehine, kıdem yılına göre kıdem yılı az olan öğretmenlerin lehine, branşa göre bilişim teknolojileri, fen ve teknoloji İngilizce, teknoloji tasarım öğretmenleri lehine, öğrenim düzeyine göre lisansüstü mezuniyete sahip öğretmenlerin lehine anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin çoğunluğunun TPAB bağlamında dersini etkin işleyebileceğini ve mesleki hayatlarında bilişim teknolojilerini etkin bir şekilde kullanabildiklerini düşündükleri sonucuna varılmıştır. Ortaokul öğretmenlerinin TPAB öz-yeterlilikleri ile bilişim teknolojisi kullanım düzeyleri arasındaki ilişkinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the digital age when technology influences every part of our lives, education environments are influenced by technology. Previously, introduction of information technology in classes used to be considered sufficient in the terms of technology integration in education. Today, beyond that opinion, technology integration in education is regarded as teachers' guidance and councelling the students, within the frame of pedagogical principles and with the help of technology, during the process of construction of knowledge. Teachers are in need of technological pedagogical content knowledge in order to entegrate the technology in their lessons influentially. The aim of the this survey is to study secondary school teachers', serving in Mersin province and its central distincts, self efficacy of technological pedagogical content knowledge and levels of information technology use. The research is a descriptive study in the survey model. Sampling of the research is composed of 459 secondary school teachers, serving in Mersin province and its central distincts, who were chosen from the schools designated according to simple random sampling from the population in the academic year 2017-2018. The research employed, in order to gather data, the“Personal Information Form”,“Scale for determining teachers' levels of information technology use”developed by Bayraktar (2015),“The Scale of self efficacy of technological pedagogical content knowledge in the context of international education technology ”developed by Şimşek (2016) and“ open-ended question form ”developed by the researcher. In statistical analysis, for quantitative datas, SPSS 20.0, for qualitative datas, QDA Miner Lite were used. Parametric tests were used in the situations, in which datas displayed normal distribution as result of analysis, and nonparametric tests were used in the situations, in which datas didn't display normal distributions. For qualitative datas, Miles Huberman's reliability coefficient were calculated making a content analysis. In the research, it has been concluded that secondary school teachers' self efficacy of TPACK-ISTE is high overall the scale and sub scale; and it is low in communication sub scale of the scale for determining teachers' levels of information technology use, and it is high overall the scale and in its all sub scales. And it has been concluded that, in TPACK-ISTE self efficacy and Level of Information Technology Use , there are important differences in favor of school masters in term of sexes, in favor of teachers who have less years of seniority in term of year of seniority, in favor of teachers of Information Technology, Science and Technology, English, Technology Design in term of teaching branches, in favor of teachers who have graduate diploma in term of educational backround. It has been reached that most of the teachers think that they can teach their classes actively in the context of TPACK, and they can use information technoloy effectively in their professional lives. It has been ended that the relation between secondary school teachers' TPACK self efficacy and the level of information technology use is high.