Bir kamu kurumunda sağlık algısına bağlı olarak sağlık okuryazarlığı bilgi düzeyinin belirlenmesi: İstanbul Anadolu Adliyesi örneği
Determination of health literacy knowledge leven in a public institution based on healt perception: The case of Istanbul Anadolu Courthouse
  1. Tez No: 757723
  2. Yazar: FATMA ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN ÖZŞAHİN, PROF. DR. HAYDAR SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma İstanbul Anadolu Adliyesi'nde çalışan yardımcı adli yargı personelinin sağlık algısına bağlı olarak sağlık okuryazarlığı düzeyinin belirlenmesine yönelik tanımlayıcı bir araştırmadır. Çalışmanın amacı yardımcı adli yargı personelinin sağlık algısına bağlı olarak sağlık okuryazarlığı düzeyini belirlemek ve sağlığa ilişkin bilgileri araştırma, anlama, analiz etme, hasta-sağlık sunucusu arasındaki bilgi asimetrisinin önüne geçilerek personelin bilinçlenmesini sağlamaktır. Araştırmanın evrenini İstanbul Anadolu Adliyesi'nde çalışan 18-65 yaş arasındaki yardımcı adli yargı personeli (zabıt kâtibi, mübaşir, yazı işleri müdürü vb.) oluşturmaktadır. Örneklem olasılıksız kolayda örnekleme yöntemi ile gönüllü olarak seçilen 343 kişidir. Örneklem büyüklüğünün hesaplanmasında %95 güven seviyesi ve %5 hata payı dikkate alınmıştır. Veriler yüz yüze anket yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde; anketin birinci bölümüne dair frekans tablosu oluşturulmuştur. Sağlık algısı ve sağlık okuryazarlığı kavramlarına ilişkin ortalama standart sapma, çarpıklık ve basıklık katsayısı gibi betimleyici istatistikler sunulmuştur. Araştırma sonucunda katılımcıların sağlık okuryazarlığı düzeyi ile sağlık algısı arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Bu duruma göre katılımcıların sağlık okuryazarlığı düzeyi arttıkça sağlık algısı düzeyinde de artma tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; farklı faktörlerle çalışmalar yapılması, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında ortak çalışmalar yapılarak; bireylere sağlık algısı ve sağlık okuryazarlığı hakkında eğitimler, seminerler düzenlenmesi, bu konularda bilgilendirici kitap, broşür gibi araçlar dağıtılması, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında düzenlenecek ortak çalışmalarla düzenli sağlık taraması yapılması ve adliyelerde çalışan yardımcı adli yargı personelinin sağlık algısı ve sağlık okuryazarlığı düzeyini etkileyen başkaca faktörler olup olmadığı araştırılarak buna ilişkin önlemler alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Based on how the assistant judicial staff members at the Istanbul Anatolian Courthouse perceive their own health, this study will establish their level of health literacy. The study's objectives include assessing the auxiliary judicial staff's level of health literacy in relation to their perceptions of their own health, as well as researching, comprehending, and analyzing health-related information. It also aims to raise staff awareness by preventing information asymmetry between patients and healthcare professionals. The research's target population is the 18–65-year-old assistant judicial employees (call clerk, bailiff, editor-in-chief, etc.) employed by the Istanbul Anatolian Courthouse. A frequency table for the first section of the questionnaire was made during the data analysis. In relation to the ideas of health perception and health literacy, descriptive statistics like mean, standard deviation, skewness, and kurtosis coefficient are presented. The study revealed a negative relationship between the participants' health perception and their level of health literacy. This condition led to the conclusion that the participants' degree of health perception dropped as their health literacy level rose. Organizing training and seminars for people on health perception and health literacy, distributing resources like educational books and brochures on these issues, regular health screening through joint works to be organized between the Ministry of Health and the Ministry of Justice, and other matters in accordance with the research results; conducting studies with various factors; conducting joint studies between the Ministry of Health and the Ministry of Justice; It is advised to look into potential issues and to take action in this regard.