The five predictors of willingness to communicate in the Turkish context: A meta-analysis study
Türkiye bağlamında iletişim kurma isteğinin beş yordayıcısı: Bir meta-analiz çalışması
  1. Tez No: 757724
  2. Yazar: ŞAFAK UÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, iletişim kurma isteğini ve bunun beş yordayıcısıyla ilişkisini incelemek için hazırlanmıştır. Araştırma meta-analiz yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Yabancı Dil Eğitimi alanında, İngilizce iletişim kurma istekliliği ile kaygı, motivasyon, tutum, ideal yabancı dil benliği ve zorunlu yabancı dil benliği arasındaki ilişkisel yüksek lisans ve doktora tezleri araştırma kapsamına alınmıştır. Tarama sürecinde kaygı kapsamında 5611 katılımcıdan oluşan 7 çalışmadan toplam 12 bağımsız korelasyon, motivasyon kapsamında 5465 katılımcıdan oluşan 6 çalışmadan toplam 11 bağımsız korelasyon, tutum kapsamında 2787 katılımcıdan oluşan 5 çalışmadan toplam 8 bağımsız korelasyon, ideal yabancı dil benliği kapsamında 4130 katılımcıdan oluşan 5 çalışmadan toplam 10 bağımsız korelasyon ve zorunlu yabancı dil benliği kapsamında 2708 katılımcıdan oluşan 4 çalışmadan toplam 8 bağımsız korelasyon çalışmaya dahil edildi. Toplam 11 çalışma ile 20.701 kişilik bir örneklem grubuna ulaşıldı. Aynı zamanda araştırma tasarımı ve yayın türü kapsamında moderatör analizi yapılmıştır. Ayrıca çalışmaların yayınlandığı yıl için meta-regresyon testleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda; Kaygının öğrencilerin İngilizce iletişim kurma istekleri üzerinde olumsuz ve orta, motivasyon, tutumu ve ideal yabancı dil benliğinin öğrencilerin İngilizce iletişim kurma istekleri üzerinde olumlu ve orta düzeyde bir etkisinin olduğu, zorunlu yabancı dil benliğinin ise öğrencilerin konuşma istekliliği üzerinde olumlu ve küçük bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Yayın türü, hem kaygı hem de motivasyon değişkenleri için düzenleyici etki göstermiştir. Araştırma tasarımı, beş değişken arasında yalnızca kaygı değişkeni için düzenleyici bir etki göstermiştir. Meta-regresyon testleri sonucunda, yayın yılının çalışmaların dağılımına istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Son olarak bulgular kapsamında öğretmenlere, eğitimcilere ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared to examine willingness to communicate and its relationship with its five predictors. Relational meta-analysis was used as a research method in the study. Correlational master's theses and doctoral dissertations between WTC and anxiety, motivation, ideal L2 self, attitude, and ought-to L2 self were included in the scope of the research. In the literature research process, a sum of 12 correlations from 7 studies involving 5611 participants within the scope of anxiety, 11 correlations from 6 studies involving 5465 participants within the scope of motivation, 8 correlations from 5 studies involving 2787 participants within the scope of attitude, 10 independent correlations from 5 studies involving 4130 participants within the scope of ideal L2 self, and 8 independent correlations from 4 studies comprising 2708 participants within the scope of ought-to L2 self were included in the study. A sum of 11 studies and a sample of 20,701 people were reached. At the same time, moderator analysis was carried out within the scope of research design and publication type. Moreover, meta-regression tests were employed out for the publication year of the studies. According to the results of the research; It has been determined anxiety affects students' WTC negatively and moderately, motivation, attitude, and Ideal L2 self have a positive and moderate effect on students' WTC, and ought-to L2 self has a positive and small effect on students' WTC. Publication type showed a moderator effect both for the anxiety and motivation variables. The research design showed a moderator effect only for the anxiety variable among the five variables. According to the meta-regression tests results, publication year did not significantly affect the distribution of studies. Finally, suggestions were presented for teachers, educators, and researchers within the scope of the findings.