Türkiye'de hanehalkı tasarruf tercihlerini etkileyen faktörler
Factors affecting households' saving preferences in Turkey
- Tez No: 757725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Ekonomi, Demography, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Hanehalkı tasarrufları gelişmekte olan ülkelerdeki (GOÜ) yatırımların finansmanı kapsamında önemli bir kaynak teşkil etmektedir. Hanehalkı tasarrufları daha yüksek ekonomik büyümede itici bir güce sahiptir. GOÜ'ler yerel yatırım gereksinimlerini finanse edebilmek amacıyla çoğunlukla sermaye ya da uluslararası bir borçluluk şeklinde yabancı tasarruflara bağımlı haldedir. Bu çalışmanın temel amacı, ülkemiz gibi GOÜ'ler için ekonomik ilerlemede önemli bir unsur olan hanehalkı tasarrufunu etkileyen faktörleri belirlemek ve elde edilen bulgularla ilgili karar vericilere politika önerileri sunmak ve eylemlerini belirlemeleri yönünden yol gösterici olmaktır. Çalışmada demografik ve ekonomik faktörlerin tasarrufa etkisini belirleyebilmek amacıyla lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Tez çalışmasında Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı Bütçe Araştırmasının 2019 yılı verileri kullanılmıştır. Analiz sonucunda hanehalkı tasarruflarına etki eden faktörler içerisinde en önemli demografik değişkenlerin yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi olduğu; ekonomik değişkenler içerisinde ise yıllık kullanılabilir gelir, mülk ve araç sahipliği olduğu tespit edilmiştir. Bulguların literatürdeki diğer çalışmalardan farkı ise hanehalkı reislerinin tasarruf tercihleri ile ilgili davranış biçimleri hakkında karar vericilere politika ve faaliyetlerini belirlemeleri açısından yol gösterici fikirler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Household savings constitute an important source of financing investments in developing countries (EMs). Household savings are a driver of higher economic growth. EMs are mostly dependent on foreign savings in the form of capital or an international indebtedness to finance their local investment needs. The main purpose of this study is to determine the factors affecting household savings, which is an important factor in economic progress for developing countries like our country, and to provide policy recommendations to decision makers regarding the findings and to guide them in determining their actions. In the study, logistic regression analysis was performed in order to determine the effect of demographic and economic factors on savings. In the thesis study, 2019 data of the Household Budget Survey of the Turkish Statistical Institute were used. As a result of the analysis, the most important demographic variables among the factors affecting household savings are age, gender and education level; Among the economic variables, it has been determined that there is annual disposable income, property and vehicle ownership. The difference of the findings from other studies in the literature is that guiding ideas are presented to the decision makers about the behavior of household heads regarding their savings preferences in terms of determining their policies and activities.