Dahiliye kliniklerinde COVİD-19 tanısı ile yatan hastaların ve hemşirelerin bireyselleştirilmiş bakım algısı
Individualized care perceptions of nurses working in internal medicine clinics and patients admitted to the internal medicine clinics with the diagnosis of COVİD-19
  1. Tez No: 757764
  2. Yazar: SEÇİL BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma dahiliye kliniklerinde COVİD-19 tanısı ile yatan hastaların ve hemşirelerin bireyselleştirilmiş bakım algısını değerlendirmek amacıyla yapıldı. İstanbul İli Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi pandemi dahiliye kliniklerinde tanımlayıcı ve kesitsel türde yapılan araştırma, 269 hasta ve 35 hemşire ile 10 Haziran 2021- 10 Haziran 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın verileri Hasta Bilgi Formu, Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-B-Hasta, Hemşire Bilgi Formu, Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-B-Hemşire kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın verileri istatistiksel analiz için SPSS 22.0 for Windows programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the perception of individualized care of the nurses provided care to COVID-19-infected patients and the patients hospitalized with the diagnosis of COVID-19 to internal medicine clinics. This descriptive and cross-sectional study was conducted in the internal medicine clinics, only provides care for covid-19 patients, of Istanbul Haseki Training and Research Hospital between 10 June 2021 and 10 June 2022. 269 patients hospitalized in pandemic internal medicine clinics and 35 nurses working in clinics were included in the study. The data of the study were collected using Patient Information Form, Individualized Care Scale-B-Patient, Nurse Information Form, Individualized Care Scale-B-Nurse. IBM® SPSS® Statistics V22.0 for Windows was used for statistical analysis of the research data.