Yenilenebilir enerji, finansal gelişme ve iktisadi büyüme ilişkisinin ampirik analizi
Empirical analiysis of the renewable energy, financial development and economic growth
- Tez No: 757767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜYA ATAKLI YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanlık tarihi boyunca enerji sosyal ve ekonomik gelişmenin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Ülkeler, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve enerji arz güvenliğini sağlamak amacıyla yenilenebilir enerjiye ilgi duymaya başlamışlardır. Çalışmada seçilmiş BRICS ve MINT ülkelerinde 2001-2019 yılları arasında yenilenebilir enerjinin finansal gelişme ve ekonomik büyüme ile ilişkisinin belirlenmesi için panel veri analizi kullanılmıştır. Yapılan panel eşbütünleşme testi sonucunda yenilenebilir enerji, finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasında eşbütünleşme ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dumitrescu-Hurlin nedensellik testi sonunda finansal gelişmeden ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik olduğu bulunmuştur. Ayrıca finansal gelişmeden yenilenebilir enerjiye doğru da tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, energy has been an indispensable part of social and economic development. In energy production, countries have started to be interested in renewable energy in order to reduce foreign dependency and ensure energy supply security. In the study, panel data analysis was used to determine the relationship between renewable energy and financial development and economic growth in selected Brics and Mint countries between 2001-2019. As a result of the panel cointegration test, it was concluded that there is a cointegration relationship between renewable energy, financial development and economic growth. As a result of Dumitrescu-Hurlin causality test, it was found that there is a unidirectional causality from economic growth to financial development. In addition, it was concluded that there is a one-way causality relationship from financial development to renewable energy.