İzole atrial septal defekt (ASD) / patent foramen ovale (PFO) tanısı almış hastalarda işitme fonksiyonlarının odyolojik testlerle değerlendirilmesi
Evaluation of hearing functions by audiological tests in patients diagnosed with isolated atrial septal defect (ASD) / patent foramen ovale (PFO)
  1. Tez No: 757766
  2. Yazar: KÜBRANUR DÖNEL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BANU BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Atrial septal defekt, patent foramen ovale tanısı almış bireylerde çeşitli sistemlerin etkilendiği patolojik durumlar görülebilmektedir. Bunun temel sebebinin beyindeki iskemik odak noktası olduğu savunulmaktadır. İskemik odakların işitme ve denge sistemini de etkilediği görülmektedir. Çalışmamızın amacı, daha geniş örneklem sayısına uyguladığımız odyolojik tetkiklerle işitsel etkilenimi kanıtlamaktır. Çalışmada; ASD grubundan 25 hasta, PFO grubundan 25 hasta ve kontrol grubundan 25 hasta olmak üzere toplam 75 birey değerlendirildi. Çalışma grubundakiler iskemik odak noktası olan ve olmayanlar olarak iki ayrı grupta da işitsel olarak karşılaştırıldı. Tüm bireylere saf ses odyometri, konuşma odyometrisi, immitansmetrik değerlendirme ve ABR uygulandı. Timpanometri ve akustik refleks testi normal olanlar çalışmaya dahil edildi. Çalışma sonucunda; ASD hastalarının saf ses işitme eşikleri, PFO hastalarının konuşma testlerindeki eşikleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Individuals diagnosed with atrial septal defect, patent foramen ovale may have pathological conditions in which various systems are affected. It is suggested that the main reason for this is the ischemic focal point in the brain. It is seen that ischemic foci also affect the hearing and balance system. The aim of our study is to prove the auditory interaction in the audiological examinations we performed on a larger sample. In the study; A total of 75 subjects, 25 patients from the ASD group, 25 patients from the PFO group, and 25 patients from the control group, were evaluated. Subjects in the study group were compared vocally in two separate groups, with and without ischemic focus. Pure tone audiometry, speech audiometry, immitansmetric evaluation and ABR were applied to all individuals. Those with normal tympanometry and acoustic reflex tests were included in the study. In the results of the study; Pure tone audiogram thresholds of ASD patients and speech test thresholds of PFO patients were significantly lower than the control group (p0.05).